Każdej osobie w spektrum autyzmu należy umożliwić godne i możliwie samodzielne funkcjonowanie w dorosłości, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji włączającej, równych szans na rynku pracy oraz nowoczesnego systemu opieki i wsparcia – napisano uchwale, którą w środę Sejm przyjął przez aklamację.
Sejm w środę rano przyjął uchwałę w sprawie wsparcia i wyrównywania szans osób w spektrum autyzmu. Izba niższa wskazuje w dokumencie, że mając na uwadze troskę o potrzeby ponad miliona obywateli – osób w spektrum autyzmu, ich rodzin i opiekunów, państwo powinno stwarzać im godne warunki do życia i pracy. Zapewniono, że Sejm wspiera rozwiązania systemowe pozwalające na kreowanie kompleksowej polityki skierowanej do wszystkich tych osób.
– Bardzo, bardzo się cieszymy. Społeczność osób w spektrum autyzmu i ich rodzin od lat czeka na całościowe spojrzenie na ich problemy. Wspólna uchwała Sejmu i Senatu to krok w dobrą stronę. To początek zmian dla 1-milionowej społeczności. Polska ma szansę dołączyć do grona innych krajów, które wprowadziły strategię dla autyzmu, m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy nawet Malty – mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.
W uchwale napisano, że biorąc pod uwagę zobowiązania wynikające z Karty Praw Osób z Autyzmem i Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, Sejm uznaje za ważną realizację strategii niwelowania barier mentalnych, organizacyjnych i finansowych przez rozwinięcie obecnego systemu opieki nad osobami w spektrum autyzmu, tak aby urzeczywistnić ich prawa we wszystkich obszarach życia z uwzględnieniem poziomu ich funkcjonowania.
„Każdej osobie w spektrum autyzmu należy umożliwić godne i możliwie samodzielne funkcjonowanie w dorosłości, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji włączającej, równych szans na rynku pracy oraz nowoczesnego systemu opieki i wsparcia” – napisano w uchwale.
Dodano, że Sejm, stwierdzając, iż powyższe zobowiązanie wynika z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, Konwencji o Prawach Dziecka, Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych oraz innych aktów prawa międzynarodowego i wewnętrznego, „popiera wszelkie działania mające na celu rozwijanie rzeczonej strategii”.(PAP, Fundacja JiM)
autorka: Olga Zakolska, Karol Kwiatkowski
One comment
( ˇ෴ˇ )
16 kwietnia, 2021 at 12:29 pm
Nastąpił jakiś wysyp autyzmu? Epidemia? Taka jak w Stanach, poszczepionkowa? No to od razu przygotujmy się na pandemię debilizmu, właściwego dla ca 65% populacji. Żeby każdy żyd, tak jak w Stanach, był tu geniuszem.