Napoje energetyzujące to silnie działająca mieszanka składników, takich jak kofeina, guarana, cukier, żeń-szeń i aspartam. Ich przeznaczeniem jest poprawa nastroju, czujności i produktywności, ale mogą mieć długofalowe skutki uboczne, zdecydowanie mniej korzystne.
Napój energetyzujący (ang. energy drink) to potocznie napój energetyczny i energetyk – pobudzający, przeważnie gazowany napój bezalkoholowy, z reguły zawierający kofeinę, taurynę i guaranę (źródło kofeiny). Bywa mylony z napojami izotonicznymi, które mają inne działanie.
W wielu badaniach przekrojowych zbadano już związek między spożywaniem napojów energetyzujących a problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak lęk, depresja i zwiększone uczucie stresu. Jednak niewielu do tej pory dokonało tego w ujęciu podłużnym, co oznacza, że związki przyczynowe były trudne do określenia lub wykazania.
Aby temu zaradzić, w omawianym badaniu przeanalizowano dane 897 osób, które były obserwowane od urodzenia w kontekście wcześniej opublikowanego badania Raine. Kwestionariusze wypełniano w wieku 20 lat i ponownie w wieku 22 lat, dotyczące m.in. spożycia napojów energetyzujących i nastroju.
Po zbadaniu stanu zdrowia psychicznego rodziców, używania nielegalnych narkotyków, wzorców żywieniowych, dochodów rodziny, spożycia alkoholu przez rodziców i palenia papierosów, BMI, aktywności fizycznej i innych czynników, naukowcy odkryli, że zmiany w spożyciu napojów energetyzujących były powiązane ze wzrostem poziomu stresu, depresji i stanów lękowych.
Autorzy badania zauważają, że składniki napojów energetyzujących mogą nasilać istniejące objawy lęku, depresji i stresu.
Pomimo powszechnego spożycia energetyków szkodliwe skutki napojów energetyzujących nie są w pełni zrozumiałe, czemu w omawianym badaniu „Spożywanie napojów energetyzujących wiąże się z depresją, lękiem i stresem u młodych dorosłych mężczyzn: podłużne badanie kohortowe” autorzy starają się zaradzić.
Źródło: PsyPost