Dobrze, że pod wpływem presji społecznej i środowisk medycznych udało się przeforsować dobrą zmianę – podkreślali politycy PSL dziękując tym, którzy podczas prac w parlamencie przyczynili się do przyjęcia noweli ws. rozszerzenia grupy osób mogących kwalifikować do szczepień przeciw Covid–19.
Ta nowelizacja – podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej poseł PSL Jarosław Rzepa – otwiera przede wszystkim możliwości do kwalifikowania na szczepienia, nie tylko przez lekarzy, ale także przez farmaceutów i pielęgniarki.
Rzecznik PSL Miłosz Motyka zaznaczył, że politycy Koalicji Polskiej od początku apelowali do rządzących o włączenie w proces szczepień farmaceutów i innych zawodów medycznych. „Rządzący na początku byli wobec tego bardzo oporni, nie trafiały do nich żadne argumenty. Ale dobrze, że pod wpływem presji społecznej, pod wpływem środowiska medycznego, udało się te dobre zmiany przeforsować” – powiedział Motyka.
Podkreślił, że usprawni to proces szczepień. „Osoby, które są do tego przygotowane i wykwalifikowane będą mogły to robić. A szczepienia to jest najszybsza droga do tego – i dzisiaj jedyna droga do tego – żeby jak najszybciej otworzyć gospodarkę i uratować setki tysięcy miejsc pracy” – zaznaczył rzecznik PSL.
Podziękował „wszystkim tym środowiskom medycznym i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do tego – i na etapie konsultacji w Sejmie i w Senacie – że taka zmiana została przez Sejm zaakceptowana”. Motyka zapowiedział, że Koalicja Polska będzie zgłaszać dalsze postulaty co do usprawnienia procesu szczepień.
Poseł Rzepa zaznaczył, że zgodnie z zapowiedziami rządu za kilka tygodni będzie do Polski przybywać coraz więcej szczepionek. Spowoduje to – dodał – że punkty szczepień „niestety będą miały fizyczne ograniczenie co do możliwości przeprowadzenia większej ilości szczepień.
Dlatego, poinformował poseł Rzepa, na Pomorzu Zachodnim powstała inicjatywa samorządowców PSL, „która w obliczu tego, co się wydarzy za kilka miesięcy, za kilka tygodni, podejmuje już dzisiaj pewne działania”. „Samorządowcy podejmują wyzwania wyznaczenia kolejnych miejsc do szczepień, którymi mogą być remizy OSP, szkoły czy świetlice wiejskie” – poinformował poseł Rzepa.
Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia. Jak zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz lekarzy – tylko oni mogą to obecnie robić – również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.(PAP)
autor: Edyta Roś
3 comments
jakub
30 marca, 2021 at 3:21 pm
doprowadzimy do katastrofy na własne życzenie. Szczepienia, masowe szczepienia podczas szczytu epidemii doprowadzą do niedwracalnych szkód w naszym systemie immunologicznym oraz wzrostu zakaźności i zjadliwości wirusa. KATASTROFA.
Jerzy
30 marca, 2021 at 3:25 pm
ja żałuję , że pominięto kosmetyczki i masażystki !
Marcin
31 marca, 2021 at 6:59 am
Proponuję jeszcze szczepienia w „agencjach towarzyskich” wykonywane przez „dziewczyny do towarzystwa”…