Plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Obejmie on Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.
Zaznaczył, że ważne jest, by jak najszybciej „zniwelować ten deficyt zdrowotny, który ma miejsce w każdym zakresie chorobowym; w każdym przypadku, który nie został wykryty; w każdej sytuacji, gdy pacjent nie miał kontynuacji leczenia”.
„Wszyscy doskonale wiemy, że nie żyjemy w idealnym świecie. Wiemy, że także w zwyczajnych czasach dostęp do leczenia miał swoje bariery” – zaznaczył.
Minister mówił, że należy „nadganiać zaległości i wybiegać do przodu, budując zdrowie Polaków”. Służyć ma temu – jak podkreślił – plan odbudowy zdrowia Polaków.
Plan ten, jak podał, ma składać się z pięciu elementów. Są to: przekucie pilotażu sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe – Krajową Sieć Onkologiczną oraz pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej; zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki 40 plus.
Kilka dni temu, 4 lutego – w Światowym Dniu Walki z Rakiem – poinformowano, że do końca marca przygotowany zostanie projekt, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022.
W czwartek w Światowym Dniu Chorego zapowiedziano z kolei, że powstanie Krajowa Sieć Kardiologiczna, jej pilotaż będzie realizowany na Mazowszu.
Czasowe zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów – jak poinformował minister w wywiadzie dla PAP we wtorek – miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku.
Na czwartkowym forum szef resortu zdrowia przekazał, że przygotowana zostanie ustawa, by rozwiązanie było zagwarantowane systemowo, a będzie realizowane zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
„Jeśli chodzi o opiekę i rehabilitację postcovidową, (…) chcemy by ta rehabilitacja była dostępna. Razem ze środowiskiem przygotujemy do końca lutego konkretne rozwiązanie” – poinformował Niedzielski.
„Ostatni element jest dedykowany grupie 40 plus, ale ma być też zachętą i pewną popularyzacją tego, że wychodząc z pandemii – a wychodzimy dzięki szczepieniom, nawet, jeśli liczby zakażeń się wahają – powinniśmy zrobić bilans zdrowia, by ocenić co powinno być podjęte w pierwszej kolejności, jakie terapie, jakie leczenie” – powiedział.
Minister poinformował, że ogłoszony zostanie specjalny program profilaktyki 40 plus, który „ze względu na charakter postpandemiczny będzie sprowadzał się do jednorazowego bilansu zdrowia”. Bilans ten – jak wyjaśnił – obejmie podstawowe badania. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
One comment
Leszek
11 lutego, 2021 at 3:27 pm
Recepta prosta:
Zamknąć rząd, otworzyć Polskę, medyków zaprząc do roboty.
Zakończyć megapłatne koronawirusowe bonusy tzw. służbie zdrowia.