Prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek w rozmowie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem prosił o „przyspieszenie organizacji kampanii szczepień w krajach rozwijających się”, aby możliwe było opanowanie pandemii.
Dostawy szczepionek m.in. firmy Pfizer do krajów rozwijających mają zostać uruchomione w najbliższych tygodniach. Są one finansowane przez Covax, mechanizm dystrybucji popierany przez kilka organizacji międzynarodowych, m.in. Unicef, WHO oraz Bank Światowy.
Ghebreyesus podkreślił znaczenie „sprawiedliwej dystrybucji” szczepionki, w szczególności w Afryce i Ameryce Południowej, i podziękował prezydentowi Francji za jego „wiodącą rolę” w tej sprawie.
Macron ma w czwartek kontynuować konsultacje na ten temat z firmami farmaceutycznymi w ramach funduszu wspieranego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.
Pałac Elizejski, sam krytykowany za powolną kampanię szczepień we Francji, podkreśla, że „międzynarodowa solidarność i skuteczność idą w parze z globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym”.
Macron zaapelował o „zwiększenie mocy produkcyjnych szczepionek na świecie poprzez zacieśnienie partnerstw między producentami i transfer technologii do krajów rozwijających się”.
Francuski prezydent stwierdził również, że chińskie i rosyjskie szczepionki „mogą być częścią wachlarza dystrybucji”, ale „kluczowe jest, aby wszystkie ich dane były udostępniane” WHO i szczepionki te „były certyfikowane”.
W niedzielę około stu lekarzy, biologów i prawników wezwało prezydenta Emmanuela Macrona i kanclerz Angelę Merkel, aby dotrzymali obietnicy uczynienia szczepionki „globalnym dobrem publicznym”.
Według agencji AFP pandemia koronawirusa zabiła już co najmniej 2,31 mln osób na całym świecie.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
One comment
jakub
9 lutego, 2021 at 12:15 am
a ile zabiła Merkel i spółka z. o.o.?