Od początku pandemii koronawirusa opublikowano wiele tysięcy artykułów i komentarzy na temat prawie każdego możliwego aspektu wirusa SARS-Cov-2 i wywołanej przez niego pandemii COVID-19. A czy ktoś poruszał temat jak wyglądają różnice w skuteczności pomiędzy szczepionkami Pfizer-BioNTech i Moderny? W Polsce wszystkie szczepienia do tej pory wykonano preparatami Pfizer.
Różnica, którą chcemy omówić dotyczy skuteczności w różnych grupach demograficznych, a konkretnie wśród osób w różnym wieku. Zgodnie z analizą FDA dotyczącą szczepionki Pfizer-BioNTech, w badaniach klinicznych z udziałem prawie 44 tys. osób wykazała skuteczność 95 proc. u osób w wieku 16-55 lat i 93,8 proc. u osób w wieku powyżej 55 lat – czyli zasadniczo wynik jest bardzo zbliżony, różnica nieco powyżej punkty procentowego.
Natomiast przegląd badań klinicznych ze szczepionką koncernu Moderna, przeprowadzony przez organy regulacyjne, wykazał wyraźną różnicę zależną od wieku: „[Skuteczność szczepionki – przyp. red.] u uczestników w wieku powyżej 65 lat wydaje się być niższa niż u młodszych osób w wieku od 18 do 65 lat (86,4 proc. w porównaniu do 95,6 proc.)”.
Zostało to pokazane we wskazanej części tabeli poniżej, która została opublikowana w artykule w New England Journal of Medicine przedstawiającym wyniki badań klinicznych Moderna:
Zatem na każde sto osób w wieku poniżej 65 lat zaszczepionych szczepionką Moderna można oczekiwać, że u około pięciu nie rozwinie się odpowiedź immunologiczna po dwóch zalecanych dawkach. Natomiast spośród osób powyżej 65 roku życia około 14 nie zostanie uodpornionych. Wskaźnik niepowodzeń szczepionki Pfizer-BioNTech wynosił około pięć na sto dla wszystkich grup wiekowych.