Nie mamy dziś takiej sytuacji w szczycie zachorowań, żeby można było aprobować takie zachowania polityków, którzy wyprowadzają ludzi na ulicę, czy w tych protestach uczestniczą, wbrew wszelkim przepisom, także epidemicznym – powiedział w sobotę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
„TK rozstrzyga wniosek o zbadanie ustawy z konstytucją i orzeczenie TK dotyczy prawa, bo Trybunał jest takim negatywnym ustawodawcą. Jeżeli jest stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy, to ten przepis przestaje obowiązywać, przestaje być elementem systemu prawnego, więc TK rozstrzyga” – przypomniał Mucha.
Jak jednocześnie podkreślił „zwłaszcza matka dziecka niepełnosprawnego ma prawo oczekiwać szczególnej opieki i ochrony ze strony państwa”. „Tutaj odpowiednie działania musi podjąć ustawodawca, jeśli chodzi o skutki prawne tego orzeczenia TK” – wskazał.
„Co do przesłanki aborcji eugenicznej pan prezydent publicznie się wypowiadał, że stoi po stronie życia, że jest przeciwnikiem aborcji eugenicznej” – dodał Mucha.
Rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska deklarowała w czwartek po wyroku TK, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy. Jak zapowiedziała, program „Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku, rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami i zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która przedstawi nowelizację przepisów.
(PAP)