Szef WHO wzywa kraje do dołączenia do programu szczepień COVAX

Karol Kwiatkowski30 września, 20204 min

Ponad 160 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji dołączyło do programu szczepień COVAX – poinformował w środę podczas sesji ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, przemawiając z Genewy. Wezwał inne kraje, by poszły w ich ślady.

WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem COVAX jest dostarczenie co najmniej 2 mld dawek zatwierdzonych szczepionek do końca 2021 roku i zapewnienie „równego dostępu” do nich.

Szef WHO poinformował, że potwierdzono śmierć miliona ludzi z powodu Covid-19, ale „rzeczywista liczba (ofiar śmiertelnych) jest z pewnością wyższa”.

Tedros powiedział, że do COVAX dołączyło 167 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji. „A lista rośnie każdego dnia” – dodał.

Szef GAVI Seth Berkley mówił z kolei o 168 krajach i wezwał państwa, które nie przystąpiły do COVAX, do przyłączenia się do globalnych wysiłków na rzecz sfinansowania dawek dla krajów o niskim i średnim dochodzie.

Berkley powiedział, że wśród państw, które dołączyły do COVAX, jest 76 zamożnych, samofinansujących się krajów. „Namawiam innych, którzy się wahają, aby do nas dołączyli” – dodał.

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone nie przyłączyły się do ośrodka, przedstawiciele WHO poinformowali jednak, że nadal prowadzą rozmowy z Chinami.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że program COVAX wymaga natychmiastowego zastrzyku w wysokości 15 mld dolarów, aby „uniknąć utraty szansy” na zakup i produkcję szczepionek z wyprzedzeniem. „Nie możemy pozwolić, żeby opóźnienie w dostępie (do szczepionek – PAP) powodowało dalsze pogłębianie i tak już ogromnych nierówności” – powiedział Guterres podczas wirtualnego wydarzenia.

Bill Gates powiedział podczas wydarzenia w ONZ, że organizacja Bill & Melinda Gates Foundation podpisała w środę umowę z 16 firmami farmaceutycznymi. „W tej umowie firmy zobowiązują się, między innymi, do zwiększania produkcji w niespotykanym dotąd tempie i do zapewnienia, że zatwierdzone szczepionki trafią do szerokiej dystrybucji tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Gates. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk