XIX FORUM POLONIJNE “Polacy na drogach świata”

Tegoroczne XIX Forum Polonijne odbyło się w dniach 22-24.IV.2016 r. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

 

 


Obrady otworzył o. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR -  który witając gości, powiedział, że cieszy się, że są także ludzie spoza Polski: nie tylko Polonia, ale ci, którzy Polski nigdy nie opuścili - to Polska ich opuściła

W otwarciu brał udział również kap. Józef Gawłowicz - prezes PSMiG. Na forum przyjechali przedstawiciele Polonii z kilkunastu krajów Europy, oraz Australii i obu Ameryk.

Polacy z zagranicy przyjęli z wielką radością obecność na Forum liczną grupę delegacji rządowej w tym m.in. Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, prof. Jana Szyszko, wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka. Prezydenta reprezentował minister Adam Kwiatkowski.

Polonia docenia pomoc finansową, ale najbardziej potrzebuje wsparcia politycznego władz polskich. Adam Gajkowski ze Stowarzyszenia “Nasza Polonia” z Australii, mówił, że sami potrafimy dotować różne nasze przedsięwzięcia, ale oczekujemy od władz polskich patriotycznego wsparcia.

Polonia z Litwy przedstawiła sprawę łamania praw polskiej mniejszości i proszą o wsparcie ich trudnej sytuacji na Litwie.

Pani Renata Cytecka - prezes Forum Rodziców Szkół Polskich, wskazała, że władze Wilna nie respektują traktatu z 1994 roku.

W drugim dniu Forum uczestnicy i organizatorzy odśpiewali “Barkę” i złożyli  kwiaty pod pomnikiem bł. Jan Pawła II naszego papieża.

W tym dniu również zebrani wysłuchali wykładów m.in. Stanisława Karczewskiego Marszałka Senatu RP i Adama Kwiatkowskiego sekretarza stanu i szefa gabinetu prezydenta RP Waldemara Tomaszewskiego.

XIX Forum Polonijne zakończyła uroczysta Msza Św., której przewodniczył ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz.

 

 

Maria Adamus


26-04-2016 admin

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Warto wiedzieć

"Miś" Kamiński i Andrzej Morozowski sporządzili kiedyś chwalebne "dzieło" pt. "Koniec PiS-u". Rzeczywistość okazała się inna: to ich "Platformę" może czekać koniec. Zastąpi ją KOD lub "Nowoczesna" bądź połączenie tych awanturniczych gromad, zarządzone przez niewidocznych sterników antyrządowej rebelii. Tymczasem Tusk chce wyprzeć Schetynę i zastąpić Hanną Gronkiewicz-Waltz. Tylko tak dalej...
 
W "Super Expressie" wyróżnia się jako podgryzacz władzy Sławomir Jastrzębowski. Cytujemy: "KOD wyprzedza PiS  (...) ten ruch, pchany przez niewidzialne a sprawne ręce, dziś zwyciężyłby w wyborach". - Ciekawe, czyje to ręce? Zgłaszają się BND, Mossad,CIA, a chyba i złowrogi Putin. Jednak najpewniej są to ręce którejś z naszych specjalnych, podobno aż siedmiu, służb. Proponujemy dobrze trzepnąć po łapach...

 

 

 

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis