Pogrzeb 9-ciu ofiar komunizmu, bohaterów Marynarki Wojennej

W Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu odbył się dziś uroczysty pogrzeb 9-ciu oficerów i marynarzy Marynarki Wojennej. Wszyscy są ofiarami sowieckich represji. Jest to akt symbolicznego powrotu bohaterów – marynarzy nad Bałtyk, oddania im hołdu i uczczenia ich pamięci. W Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu zostały złożone prochy: kontradmirała Adama Mohuczego - uczestnika wojny bolszewickiej, obrońcy Helu, komandora Kazimierza Kraszewskiego, komandora Wacława Krzywca, komandora Mariana Wojcieszka, komandora Roberta Kasperskiego, kapitana Adama Dedio - odnalezionego na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, kapitana Zdzisława Ficka, bosmana Edmunda Sterny i starszego marynarza Jerzego Sulatyckiego.


Msza święta pogrzebowa odbyła się na - Muzeum Orzeł Rzeczpospolitej Polski "Błyskawica". Trumny ze szczątkami marynarzy przeniesiono do kwatery pamięci na cmentarzu marynarki wojennej na Oksywiu. To więźniowie więzień komunistycznych, zabici w nich albo zmarli niedługo po opuszczeniu tych więzień.

Wolą wiceadmirała Józefa Unruga, który dowodził polską marynarką wojenną było uhonorowanie przedstawicieli floty, którzy razem z nim walczyli w obronie Wybrzeża. Tych, którzy po wojnie zostali haniebnie oskarżeni o niepopełnione zbrodnie, niewinnie straceni lub uwięzieni.​ Jego szczątki również zostaną pochowane w panteonie w gdyńskim Oksywiu - we wrześniu tego roku. 

W kwaterze pamięci na gdyńskim Oksywiu jako pierwsi spoczęli trzej komandorzy - Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz. Trzej bohaterowie zostali odnalezieni przez IPN na Łączce na warszawskich Powązkach. Ich pogrzeb odbył się w grudniu ubiegłego roku. Dziś do panteonu dołączyło dziewięciu następnych obrońców morza. Na gdyńskim Oksywiu zgromadzili się krewni Bohaterów i przedstawiciele najwyższych państwowych władz.

9 marynarzy, zasłużonych dla  polskiej obronności ekshumowano m.in. z cmentarzy: powązkowskiego i brudnowskiego w Warszawie oraz z cmentarzy w Gdyni i w Gdańsku. Szczątki kapitana marynarki Adam Dedio zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku w lipcu 2015 roku przez zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Dzień wcześniej w Kwaterze Pamięci na Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu spoczęły żony trzech oficerów Marynarki Wojennej, ofiar komunistów: Michalina Ficek, Janina Kraszewska oraz Irena Wojcieszek. W uroczystościach wzięli udział żołnierze, rodziny oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. 

 

Ewa Tylus

 

 

fot.: IPN

 


29-06-2018 admin

Komentarze

 • http://www.radiomaryja.pl/informacje/sejm-odbyla-sie-debata-nad- rzadowym-projektem-ustawy-ws-krajowego-rejestru-zadluzonych/
  Ko lejny POPISowy pomysl niszczacy firmy i ludzi, zamiast stworzenia drogi wyjscia z dlugow, w ktore firmy i ludzie wpadli przez nich.Typowy totalitaryzm i sredniowieczny pregierz.A sami sobie utajniaja gigantyczne przewaly i przedawniaja np.Eureco/PZU .Czy to Polacy? Katolicy? Skoro nie reaguja na glosy , ktore chca zatrzymania aborcji ze wzgledu na wady plodu, to jkim oni sa? Slugami Sorosa Antychrysta?! Szalenstwo postmagdalenkowych klonow i aferalow komuno-liberalnych z majatkami wielomilionowymi po rabunkowej transformacji.
 • konfederacjagietrzwaldzka.pl
 • https://www.magnapolonia
  .org/szczegoly-dotyczace
  -nowelizacji -ustawy-o-ipn
  -ustalano-w
  -siedzibie-mosadu/
 • https://www.magnapolonia.org/szczegoly-dotyczace-nowelizacji-ust awy-o-ipn-ustalano-w-siedzibie-mosadu/

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis