Szwecja/ Nazwa Morze Białe jest „rasistowska”, studenci domagają się zmiany

Magdalena Targańska17 lutego, 202122 min

Studenci uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej Morze Białe. Ich zdaniem budzi ona skojarzenia rasistowskie i służy głównie białej młodzieży.

O skrócenie nazwy Morze Białe do jej pierwszego członu – Morze – wystąpili do władz uczelni obecni oraz byli studenci zrzeszeni w kolektywie artystycznym Brown Island (Brązowa Wyspa). Grupa przyjęła taką nazwę w ramach protestu wobec dominacji białych, dobrze sytuowanych kolegów. „Czuliśmy się jak brązowa wyspa na morzu białych studentów. Nazwa sali tylko wzmocniła to doświadczenie” – twierdzą wnioskodawcy cytowani przez gazetę „Dagens Nyheter”.

Kolektyw Brown Island proponuje, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą.

Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmiana nazwy sali została uwzględniona w dyskusji.

Propozycja została skrytykowana przez wykładającą na Konstfack prof. Sarę Kristoffersson oraz krytyka „Dagens Nyheter”. Uważa ona, że Morze Białe nie ma żadnego związku z rasizmem ani opresją, a jest nazwą historyczną, która powstała przez przypadek. Morzem Białym nazwano w latach 50. zaadaptowane na galerię pomieszczenie z białymi ścianami w poprzedniej siedzibie szkoły w centrum Sztokholmu. Nazwa przetrwała, gdy uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby w dzielnicy Telefonplan do budynku po fabryce Ericssona.

Konstfack jest największą wyższą szkołą artystyczną w Szwecji. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Marcin

  18 lutego, 2021 at 7:59 am

  Litości!!!!
  Takie głupoty tylko durne lewactwo mogło wymyśleć.

  Reply

 • ( ˇ෴ˇ )

  18 lutego, 2021 at 3:20 pm

  A to co widzimy na obrazku to Szwecja czy Morze Białe? Bo trudno rozeznać, a nie chciałby wyjść na rasistę. Zresztą Morze Czarne też jest rasistowskie, że o Czerwonym nie wspomnę. Kaspijskie jest nawet aryjskie! Jedynie Żółte jest ok.. chociaaażż…

  A nie ma Morza Żydłackiego?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk