Celem zwołania przez Prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest podsumowanie tego, co osiągnęliśmy przez rok od wybuchu wojny w Ukrainie i dyskusja nad wynikami tych ostatnich działań dyplomatycznych Prezydenta – zapowiedział w TVP Info Minister Marcin Przydacz, Szef Biura Polityki Międzynarodowej.
– Dyskusja jest w rocznicę ataku rosyjskiego ataku na Ukrainę, 24 lutego, w piątek. Będzie dotyczyć fundamentalnych spraw z zakresu bezpieczeństwa, jakie scenariusze mogą się w najbliższym czasie zdarzyć, podsumowania tego, co przez ostatni rok osiągnęliśmy i na pewno będzie też dyskusja nad wynikami ostatnich działań dyplomatycznych Prezydenta Dudy – przekazał Minister.
Przypomniał, że w ostatnim tygodniu Prezydent nie tylko przyjął Prezydenta USA, ośmiu innych liderów państw NATO i Sekretarza Generalnego NATO, ale też był Trójkąt Weimarski – rozmowa z Kanclerzem Olafem Scholzem, Prezydentem Emmanuelem Macronem, było spotkanie z Premierem Wielkiej Brytanii, Królem Zjednoczonego Królestwa.
– W duchu budowy konsensusu nad polityką zagraniczną Pan Prezydent zdecydował, że warto w tym momencie zwołać RBN – powiedział Marcin Przydacz.
Zgodnie z art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.
W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.
na podst. inf. Prezydent.pl