Szułdrzyński: Kaczyński podjął decyzję o budowie twardej, tożsamościowej prawicy

Karol Kwiatkowski14 listopada, 202313 min

„Wydaje się, że Jarosław Kaczyński podjął decyzję o budowie twardej tożsamościowej prawicy. Opartej o pojęcie 'suwerenności'” – tak weekendowe przemówienia Jarosława Kaczyńskiego komentował na antenie internetowego Radia RMF24 Michał Szułdrzyński, dziennikarz i publicysta. Jak dodał, tezy szefa PiS-u powielił w swoim wystąpieniu w Sejmie Mateusz Morawiecki. O ważnym politycznym dniu w historii Polski z zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” rozmawiał Tomasz Terlikowski.

– Z wystąpień Jarosława Kaczyńskiego jasno wynika, że jest śmiertelne zagrożenie dla Polski, grozi nam anihilacja. Szykujemy się więc nie do współpracy z Unią Europejską i jej instytucjami. Powinniśmy się szykować na twardą wojnę o polską suwerenność – mówi Szułdrzyński.

– Jarosław Kaczyński bardzo mocno nawiązał do historii. I to też jest element polityki tożsamościowej, która tak naprawdę nie rozróżnia na przeszłość i teraźniejszość. Historia dzieje się teraz i jeżeli Jarosław Kaczyński mówił o Bismarcku, Hitlerze, o kolejnych niemieckich kanclerzach, mówił o tym, że polska niepodległość w okresie międzywojennym to był epizod króciutki, a teraz i tak to trwa bardzo krótko i znowu grożą nam – w domyśle – zabory, to widzimy, że ta historia tak naprawdę jest nieustannym uzasadnieniem polityki. Już nie ma różnicy między polityką a historią. Wszystko dzieje się teraz, wszystko jest takim wiecznym teraz. I ta historia właściwie nie toczy się liniowo, tylko nieustannie powtarzają się te same wydarzenia – mówił gość Radia RMF24.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  14 listopada, 2023 at 1:30 pm

  Teraz!? Po czasie!? Po wszystkim!?
  Przegrana na własne życzenie.
  Za późno.
  Polityka a Życie

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk