Sellin o „Zielonej granicy”: Atak na polski naród i na polskie państwo

Karol Kwiatkowski23 września, 202314 min

„To jest atak na polski naród i na polskie państwo. To jest publicystyka polityczna, która ma służyć celom politycznym. Naród polski jest zohydzony. Po tym czasie, kiedy nas podziwiano, po lutym 2022 roku, cały świat nas podziwiał z powodu tego, jak się pięknie otworzyliśmy na prawdziwych uchodźców wojennych z Ukrainy. Teraz ma pójść w świat przekaz, że to jest jakieś prymitywne, okrutne. A jeszcze okrutniejsze jest państwo polskie” – mówił Jarosław Sellin, pytany o film „Zielona granica”.

Wiceminister kultury powiedział, że obejrzy najnowszy film Agnieszki Holland „jak będzie jakaś okazja i czas”.

Piotr Salak zapytał wiceszefa resortu kultury o to, czy Agnieszka Holland jest wybitnym reżyserem. Uważam, że tak. I niepotrzebnie wykorzystała swój talent, który objawiła w takich filmach jak „Obywatel Jones”, „W ciemności”, czy „Europa, Europa”, talent rozpoznawalnej w całym świecie artystki, reżyserki do uderzenia w naród i państwo polskie. Bo to jest silne uderzenie. Jeżeli ktoś ma taką rozpoznawalność, to się jej po prostu wierzy w świecie. I to jest okrutne w stosunku do nas – odpowiedział Sellin.

W rozmowie pojawił się też wątek ambitnych planów filmowych obecnego rządu. Kilka lat temu politycy PiS powtarzali, że trwają negocjację na temat produkcji polskich filmów historycznych w Hollywood. To były wypowiedzi o tym, że słyszymy, że w środowisku filmowców istnieją pomysły, żeby zrobić dobre polskie historyczne filmy we współpracy z Hollywood. I kiedy byliśmy o to pytani jako politycy, mówiliśmy: „tak, słyszymy, że takie plany są” – stwierdził Sellin.

Zadaniem polityków jest umożliwiać środowisku filmowemu robienie takich filmów. My jesteśmy otwarci na takie umożliwienie. Problem polega na tym, że w środowisku filmowym pomysły na współpracę koprodukcją z Amerykanami pojawiają się rzadko albo wcale – dodał wiceszef resortu kultury.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  23 września, 2023 at 10:12 am

  Po co robić reklamę temu paradokumentowi/”filmowi”!?
  Ciszej nad tą trumną!
  Tow. A. Holland jest tutaj znowu jako nowa Smarzowska…

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk