Sawicki o 800 plus: Licytacja dwóch dziadków, oddajmy głos młodym

„Uczepiliście się 800 plus rzuconego przez Jarosława Kaczyńskiego podczas wiecu wyborczego. Trzeba zaproponować kompletnie nową dyskusję. Trzecią drogę, gdzie przestaniemy się licytować na pomysły dwóch dziadków (Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska – przyp. red.), którzy uparli się że trzeba dać 800 plus. Oddajmy decyzję w sprawach aktywności gospodarczej, pomocy społecznej 40-latkom, tym, którzy aktualnie mają dzieci i nimi się zajmują” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Sawicki, poseł PSL pytany przez Roberta Mazurka, jak ma być realizowany pomysł ludowców, aby świadczenie socjalne 800 plus otrzymywali tylko pracujący rodzice.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce dawać zrewaloryzowane świadczenie 800 plus tylko pracującym rodzicom. Robert Mazurek w Porannej rozmowie w RMF FM pytał, co z matkami samodzielnie zajmującymi np. ciężko chorymi dziećmi. Czy one również zostaną pozbawione świadczenia? Matki samotnie wychowujące dzieci też pracują, mają status osoby pracującej, więc im ta rewaloryzacja też się należy. Wszystkie matki, które wychowują trójkę i więcej dzieci, niezależnie czy pracują, czy nie. Jak matka ma jedno bardzo chore dziecko i pobiera zasiłek opiekuńczy, i uczestniczy cały czas w procesie zajmowania się tym dzieckiem, ona też podlega waloryzacji, otrzyma 800 plus – wyjaśniał Marek Sawicki.

Poseł PSL dodał, że dotychczas przyznane świadczenia socjalne nie zostaną ograniczone. Trzeba przebudować polski system wsparcia. Wszyscy, który dostają 500 plus, dostaną 500 plus. W nowych rozwiązaniach trzeba uwzględnić element aktywności zawodowej – dodał Sawicki.

To wymaga głębokiej debaty i dyskusji. Przygotowujemy projekt zmiany systemu podatkowego. Uczepiliście się 800 plus rzuconego przez Kaczora, Jarosława Kaczyńskiego podczas wiecu wyborczego. Trzeba zaproponować kompletnie nową dyskusję. Trzecią drogę, gdzie przestaniemy się licytować na pomysły dwóch dziadków (Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska – przyp. red.), którzy uparli się że trzeba dać 800 plus. Oddajmy decyzję w sprawach aktywności gospodarczej, pomocy społecznej 40-latkom, tym, którzy aktualnie mają dzieci i nimi się zajmują – odpowiedział Marek Sawicki na zarzuty Roberta Mazurka, że nie potrafi wyjaśnić, na czym ma polegać 800 plus według Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Cała rozmowa: RMF FM

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk