Tetela o wyroku TK w sprawie szczepień: Grzywny powinny zostać zwrócone

To rozstrzygnięcie ma duże znaczenie dla tysięcy osób nękanych dotychczas grzywnami administracyjnymi za brak spełnienia obowiązku szczepienia dziecka. Grzywny powinny zostać zwrócone. Pozostałe osoby mające sprawy w toku powinny powołać się na treść wyroku TK – twierdzi mecenas Arkadiusz Tetela po tym, co orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

– Wszystkie osoby, które otrzymały grzywny powinny zażądać wznowienia postępowania w terminie 1 miesiąca od dnia wejście w życie wyroku TK na podstawie art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego. Wszystkie osoby, które mają sprawy w toku powinny powołać się na treść zapadłego wyroku pomimo tego, że TK odroczył wejście w życie wydanego wyroku – mówił prawnik.

Mecenas powiedział, że jego kancelaria wystosowała już pięć pierwszych skarg do Naczelnego Sądu Administracyjnego opartych o treść wyroku TK.

– Natomiast nieprawdziwe są twierdzenia, iż TK uznał obowiązek (materialny) szczepień za zgodny z Konstytucją RP. W tym zakresie można powiedzieć, że Sędziowie „schowali głowę w piasek”. Z ustanego sprawozdania Sędziego sprawozdawcy wynikało, że Sąd umarza w tym zakresie postępowanie, gdyż zdaniem Sądu zarzut ten powinien być adresowany w zakresie naruszeń praw dziecka, a nie rodzica – mówił Tetela.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk