Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec upamiętnią 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Magdalena Targańska16 kwietnia, 20232 min

W środę w 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim trzej Prezydenci, biorący udział w obchodach – Polski, Izraela i Niemiec – zabiorą głos, upamiętniając bohaterski zryw narodu żydowskiego – zapowiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

W 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, wizyty w Polsce złożą Prezydent Państwa Izrael Isaac Herzog oraz Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank–Walter Steinmeier, którzy spotkają się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i wspólnie wezmą udział w głównych obchodach rocznicowych na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie.

Jak poinformował Marcin Przydacz, podczas uroczystości wszyscy trzej Prezydenci zabiorą głos, upamiętniając bohaterski zryw narodu żydowskiego i – często – także obywateli Polski. – To jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. W Warszawie miały miejsca dwa powstania: Powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie, oba są równie dla Pana Prezydenta ważne – dodał Minister.

– Myślę, że będzie to dobra okazja do dyskusji pomiędzy trzema prezydentami o kwestiach polityczno–historycznych – zaznaczył Marcin Przydacz.

Szef BPM przekazał także, że bezpośrednio przed obchodami rocznicy wybuchu powstania, zaplanowano rozmowy dwustronne w Pałacu Prezydenckim: najpierw z Prezydentem Izraela, następnie z Prezydentem Niemiec.

 

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk