Premier: Polskie wysiłki zbrojeniowe, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę – zostało bardzo docenione w Brukseli

Magdalena Targańska27 marca, 20236 min

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Nowej Dębie z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Spotkanie dotyczyło wspólnego zakupu amunicji przez państwa Unii Europejskiej oraz zwiększenia możliwości produkcyjnych polskiego przemysłu zbrojeniowego. Oba tematy były poruszone przez szefa polskiego rządu na posiedzeniu Rady Europejskiej. Polska otrzyma najwięcej środków z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na zakup amunicji i sprzętu wojskowego. Wzmocniony przemysł zbrojeniowy, większe zapasy amunicji i nowoczesny sprzęt bezpośrednio wzmocnią potencjał obronny Polski.

Wspólne zakupy amunicji przez państwa europejskie

Polska przyłączyła się do innych krajów Unii Europejskiej w celu wspólnych zakupów amunicji. Ta międzynarodowa inicjatywa jest dziś bardzo ważna, ponieważ umożliwi większe zakupy w lepszej cenie. To bezpośrednio przełoży się na skuteczniejsze wzmacnianie naszego bezpieczeństwa.

– Jesteśmy po wielu rozmowach w Unii Europejskiej, w Brukseli na ten temat. Razem z innymi krajami będziemy tę amunicję kupować głównie za pieniądze europejskie – powiedział szef rządu.

Wizyta komisarza ds. przemysłu i rynku wewnętrznego w Polsce to przede wszystkim okazja do ustaleń i omówienia szczegółów wdrażanych decyzji. Komisarz Thierry Breton podziękował Polsce za ogromny wysiłek, który Polska wkłada we wsparcie Ukrainy. Podkreślił, że cała Europa jest nam wdzięczna za to co zrobiliśmy i nadal robimy dla Ukrainy, ale również dla całej Europy.

Polskie fabryki uzbrojenia mają ogromny potencjał

Inwestujemy w potencjał obronny naszego kraju. Filarem wzmocnienia naszych sił zbrojnych jest zakup sprzętu wojskowego polskiej produkcji – sprzętu ciężkiego, broni, ale również amunicji. Mamy w Polsce wysoce wyspecjalizowane zakłady zdolne do produkcji nowoczesnej broni. Inwestujemy w ich rozwój, kupujemy ich produkty dla naszej armii oraz rozwijamy eksport – podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

– Mamy znakomite kompetencje produkcji broni, amunicji. Cieszę się, że za pieniądze europejskie – to po uzgodnieniu z panem komisarzem Thierrym Bretonem – będziemy mogli tę produkcję zwielokrotnić. To zwiększenie bezpieczeństwa, wykorzystanie środków europejskich – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie szefa polskiego rządu z komisarzem Thierrym Bretonem miało miejsce w jednej z fabryk, która produkuje amunicję m.in. do polskich armatohaubic Krab. Zakłady Metalowe DEZAMET S. A. to firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka, zatrudniająca prawie 700 osób, jest jednym z czołowych pracodawców w regionie.
Od 2019 r. zakład rozbudował swoją infrastrukturę produkcyjno-magazynową oraz zakupił nowoczesne maszyny i urządzenia. Pozwoliło to na produkcję amunicji średniego i dużego kalibru. Obecnie wdrażana strategia rozwoju DEZAMET S.A. na lata 2022-2026 zakłada dalszy rozwój potencjału produkcyjnego oraz zwiększenie sprzedaży.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju

Polska dyplomacja od dawna podkreśla na arenie międzynarodowej, że wojna na terenie Ukrainy to również walka o naszą wolność oraz stabilność i bezpieczeństwo całej Europy. Dziś nasze działania przekuwają się w realne decyzje. Unia Europejska będzie wspierać finansowo produkcję oraz zakupy zbrojeniowe między innymi naszego kraju.

– Cieszę się, że całe NATO i Unia Europejska są tego świadome, czego najlepszym dowodem jest wspólny program zakupów zbrojeniowych, wspólny program produkcji amunicji, o który Polska od wielu miesięcy zabiegała. Nasze wysiłki zwieńczone zostały wielkim sukcesem – podsumował szef polskiego rządu.

Polska będzie największym beneficjentem środków europejskich z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

 

Źródło: KPRM

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk