Mazowsze protestuje przeciwko wykluczeniu przedsiębiorców z części programu Polska Wschodnia

Magdalena Targańska1 lutego, 20236 min

Władze Mazowsza zapowiedziały wystąpienie do premiera oraz Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia przez MFiPR ze wsparcia mazowieckich przedsiębiorców z części programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Resort zapewnia jednak, że nikt nie wyklucza regionu statystycznego Mazowiecki Regionalny ze wsparcia FEPW, a wszystkie działania z tego programu są dostępne do podmiotów z tej części Mazowsza.Część woj. mazowieckiego w rozpoczynającej się perspektywie unijnej została włączona do programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Tymczasem w przygotowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kryteriach wyboru dla działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów – wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu” znalazły się zapisy wykluczające podmioty z tego regionu. Na wsparcie mogą liczyć tylko przedsiębiorcy, którzy już wcześniej uzyskali wsparcie z Programu Polska Wschodnia. To utrata szansy na udział w działaniu wartym 100 mln euro – ubolewają władze Mazowsza.

„Apelowaliśmy do przedstawicieli rządu o wypracowanie takich zapisów, które umożliwią aplikowanie o środki również przedsiębiorcom z Mazowsza. Nasze stanowisko poparła Komisja Europejska, która uważa, że mazowieccy przedsiębiorcy również powinni być objęcie wsparciem. Niestety wygrała polityka”- mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, cytowany przez Biuro Prasowe UMWM.

Jak czytamy w komunikacie, kryteria wyboru zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Program Polska Wschodnia 25 stycznia. Zgodnie z nimi o nawet 600 tys. zł na rozwój projektu będą mogły ubiegać się tylko przedsiębiorstwa, które zakończyły program inkubacji w poprzedniej edycji programu. Wśród nich nie może być zatem firm z Mazowsza.

Marszałek Struzik wystąpił do komisarz Elisy Ferreiry o zbadanie, czy kryteria wyboru operacji nie naruszają unijnej zasady niedyskryminacji oraz czy są zgodne z ustaleniami z Komisją Europejską poczynionymi na etapie przygotowania programu. Władze województwa chcą się zwrócić także do premiera, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rzecznika Funduszy Europejskich. Analizują również prawną możliwość zaskarżenia kryteriów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Resortowy Departament Komunikacji i Promocji Funduszy Europejskich, w odpowiedzi na zarzuty władz Mazowsza, poinformował, że wszystkie działania FEPW (w sumie 2,65 mld euro) są dostępne dla podmiotów z regionu Mazowiecki regionalny, na takich samych zasadach jak dla podmiotów z pozostałych 5 województw Polski Wschodniej.

Jak wyjaśniono, działanie „Platformy startowe dla nowych pomysłów FEPW”, z budżetem 100 mln euro, jest kontynuacją wsparcia, które realizowane jest z dużym sukcesem od perspektywy UE 2014-2020. Jest to działanie dwuetapowe. W pierwszym etapie, w ramach Platform Startowych (ośrodki innowacji współpracujące z partnerami z ekosystemu wsparcia startupów, np. akademikami, laboratoriami, praktykami biznesu), poczatkujący przedsiębiorcy opracowują swój model biznesowy. Służy temu unikalny dla Platform startowych PW program inkubacji innowacyjnych startupów. Co istotne dla sprawy – takiego standardu wsparcia początkujących, innowacyjnych przedsiębiorców nie wdrożyły żadne inne polskie województwa. W drugim etapie – najlepsze modele biznesowe otrzymują szansę na dotację – na dalszy rozwój startupu i pierwszą sprzedaż. Na realizację projektu w tym etapie startupy mają ok. 12 miesięcy.

MFiPR przypomina też, że w POPW 2014-2020 jest jeszcze ostatnia grupa startupów, które skończą inkubację w 2023 roku (etap I), ale w związku z zakończeniem programu nie miałyby szansy na uczestnictwo w etapie II – na dotację na rozwój i pierwszą sprzedaż. Dlatego właśnie dla nich postanowiono przeznaczyć pierwszy nabór w FEPW z budżetem 60 mln PLN, co stanowi ok. 10% alokacji działania. W naborze tym mogą wziąć udział również podmioty z regionu Mazowiecki regionalny.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk