W Brukselki rosną zakusy na polska przyrodę

Magdalena Targańska25 stycznia, 20232 min

„Jeżeli dojdzie do sytuacji, że leśnictwo wejdzie do kompetencji UE, to można powiedzieć, że wyrzucimy sto lat doświadczeń i tradycji naszych leśników do kosza, a decydować będą komisarze, którzy lasu nie widzieli na oczy”, powiedział dziś rano w Telewizji Republika rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.

To odpowiedź na pozytywną opinię Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego ws. zmiany traktatów, które miałyby przenieść leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

Okazuje się jednak, że sprawa ma drugie dno. Jak mówił Michał Gzowski w rozmowie z Iloną Januszewską, cała sprawa nie rozbija się tylko o sam las. Poza jego bogactwem naturalnym głęboko pod ziemią znajdują się tu także surowce.

„To nie jest sam las, to jest ogromne bogactwo. Lasy Państwowe zarządzają powierzchną trzech Belgii. To nie tylko to, co na ziemi, ale także pod ziemią. Tam są surowce”, stwierdził nasz gość.

„To olbrzymie zagrożenie dla polskich lasów i dla polskiej gospodarki”, skomentowała sprawę na antenie Telewizji Republika europoseł PiS Anna Zalewska. Jak się okazuje, zmiany poparli posłowie Koalicji Obywatelskiej Adam Jarubas, Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz.

Cała rozmowa tutaj.

 

Źródło: Telewizja Republika

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk