Gen. Różański: Możemy uczyć się od Amerykanów i Ukraińców jak robi się politykę

Magdalena Targańska22 grudnia, 202219 min

– Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego to było przemówienie męża stanu, przywódcy, który wskazywał, że jego naród jest dzielny i walczy. Uderzył we wrażliwe nuty Amerykanów – tak wizytę prezydenta Ukrainy w USA, ocenia Gość Radia ZET, generał broni rezerwy Mirosław Różański.

Jego zdaniem, Zełenski prosił o pomoc, ale „godnie, bez uniżnego fragmentu całego przekazu, z podniesioną głową”.

– Możemy się uczyć od Ukraińców i Amerykanów jak robi się politykę. Wiele decyzji o charakterze militarnym jest dyskutowanych wcześniej. To, co jest komunikowane ma backgroud merytoryczny – uważa prezes fundacji „Stratpoints”.

Wsparcie militarne dla Ukrainy, od Amerykanów?

– To będzie pozwalało myśleć o tym, że horyzont końca wojny będzie można rysować w przyszłym roku – mówi gen. Różański.

„Już Ukraina jest przygotowywana do użycia tego systemu”

Dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego o przekazanie Ukrainie baterii „Patriot”, generał broni rezerwy ocenia, że ta decyzja zapadła dużo wcześniej i dodaje:

– Już jest Ukraina przygotowywana do używania tego systemu.
Zdaniem Gościa Radia ZET, Amerykanie przekonali się, że Ukraińcy korzystają ze sprzętu zachodniego w racjonalny i uzasadniony sposób i dlatego zdecydowali o przekazaniu jej „Patriotów”.

– Możemy się spodziewać, że 2-3 miesiące i ta bateria będzie włączona w działania wojenne – ocenia gen. Mirosław Różański.
Zaznacza, że baterie to tylko część systemu, złożonego z wielu elementów.

– To się złączy w pełen system, ale na końcu cyngiel zostanie naciśnięty przez Ukraińca – mówi wojskowy.

Rakiety?

– Jeśli to będą rakiety PAC-2, które są przygotowywane do zwalczania samolotów, śmigłowców, to tych rakiet będzie można wystrzelić 24. Jeśli będą to PAC-3, które mogą zwalczać rakiety, to może być wystrzelonych 72 – analizuje były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. 

– Wierzę w to, że Ukraina rozsądnie zagospodaruje baterię „Patriot”. Myślę, że decyzja będzie dobra, a rozmieszczenie systemów właściwe – ocenia Gość Radia ZET.

Gen. Różański: Rakiety o zasięgu 300 km zdecydowanie zmieniłyby przebieg wojny

Pytany przez prowadzącego o to, czego Amerykanie nie dali Ukraińcom, a mogliby, gen. Różański odpowiada, że dziś to kwestia systemu HIMARS, który nie dysponuje rakietami o zasięgu 300 km.

– A są takie, które zdecydowanie zmieniłyby przebieg wojny, bo byłoby głębokie oddziaływanie na zaplecze rosyjskie – uważa gość Bogdana Rymanowskiego.
Jego zdaniem już istnienie przyzwolenie na niszczenie militarnego zaplecza Rosji poza granicami Ukrainy. – Ukraina wypracowała bardzo dobrą taktykę – uderza w składy amunicji, składy paliw, centra dowodzenia, logistykę rosyjską. Nie trzeba zniszczyć setek tysięcy żołnierzy rosyjskich. Jeśli nie będą zaopatrzeni, to nie będą przedstawiane żadnej wartości bojowej – podkreśla generał broni rezerwy.

– Społeczeństwo będzie musiało ponieść wysoką ofiarę i cierpienie jeszcze kilkunastu tygodni zimy. To będzie duże wyzwanie – dodaje.

Krótka piłka: Hołownia zna się lepiej na wojsku, niż Tusk, dzięki min. Błaszczakowi Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie

– Prezes Kaczyński miał rację z niemieckimi „Patriotami”, skoro teraz Ameryka przekazuje swoje Ukrainie? – pyta Bogdan Rymanowski.

– Nie – ocenia Mirosław Różański.

– Gen. Andrzejczak – obecny szef Sztabu Generalnego – to właściwy człowiek na właściwym miejscu? – pyta prowadzący.

– Za szybko został szefem Sztabu Generalnego – uważa generał broni rezerwy.

– Dzięki ministrowi Błaszczakowi Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie? – pyta gospodarz programu.

– Tak – przyznaje Gość Radia ZET.

– Ryzyko zaatakowania Polski przez Rosję zmalało niemal do zera? – pyta dziennikarz.

– Nie – odpowiada wojskowy.

– Hołownia lepiej zna się na wojsku, niż Tusk? – pyta Rymanowski.

– Tak – mówi gen. Różański.

Źródło i więcej na radiozet.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Makaron

    22 grudnia, 2022 at 11:56 am

    Jak ruskie otworzą północny front to Ukraina stanie w rozkroku gdzie ten sprzęt rozmieścić na północy a może na południu? A co jeśli odetną Wołyń i przerwą łańcuch dostaw z zachodu? Wojna nieskończy się w przyszłym roku chyba że masz pan na myśli klęskę Ukrainy

Leave a Reply

Koszyk