Komisja Europejska zawiesza odbiór szczepionek Pfizera

Karol Kwiatkowski13 grudnia, 202213 min

Komisja Europejska chciałaby wstrzymania dostaw szczepionek Pfizera do końca lutego 2023 r. KE wysłała w poniedziałek list w tej sprawie do prezesa Pfizera Alberta Bourli.

Komisja Europejska wysłanym w poniedziałek liście do szefa największego producenta szczepionek – Pfizera prosi o wydłużenie okresu dostaw, ale również postuluje wstrzymania dostaw preparatu do czasu zakończenia negocjacji.

„W imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej zwracamy się z prośbą o wstrzymanie wszelkich dostaw szczepionek w ramach umowy zakupu, aby umożliwić kontynuację prowadzonych w dobrej wierze negocjacji między nami. Powinno to mieć miejsce do czasu osiągnięcia porozumienia” – czytamy w liście skierowanym do Alberta Bourli. To efekt zeszłotygodniowych spotkań unijnych ministrów zdrowia i posiedzenia Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO).

– List Komisji Europejskiej, którego projekt poparły wszystkie państwa Unii Europejskiej, to niewątpliwie sukces Polski. Przez wiele miesięcy budowaliśmy poparcie dla naszej inicjatywy renegocjowania kontraktów szczepionkowych — komentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska jako jedyna już wcześniej zawiesiła dostawy szczepionek, wskazując, że ma zapasy, a dodatkowe preparaty byłyby wyrzucane do kosza. Jako argument podawała wojnę w Ukrainie.

Koncern farmaceutyczny Pfizer oficjalnie nigdy nie zgodził się z polskim stanowiskiem, ale również nie protestował. I wykonała żadnych ruchów prawnych, nie podał Polski do sądu i nie reagował oficjalnie na sytuację.

W tym czasie polski rząd zainicjował działania w całej Europie. Wczorajszy list jest efektem wielomiesięcznych nacisków, głównie ze strony Polski i polskiego ministerstwa zdrowia.

– W całej Europie odczuwalna jest duża nadwyżka szczepionek przeciwko COVID-19. Kontynuowanie realizacji kontraktów na ich dostawę jest nielogiczne – argumentował niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna, Forsal

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    15 grudnia, 2022 at 9:04 am

    Cha cha cha
    Ci, co je wzięli to zatruci?!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk