Resort zdrowia o rok przedłuży termin zgłaszania NOP i korygowania ich zgłoszenia

Karol Kwiatkowski30 listopada, 202212 min

Przesunięcie terminu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) i korygowania ich zgłoszenia o rok, czyli do 31 grudnia 2023 r., przewiduje opublikowany w środę w RCL projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Jak uzasadniono, projektowane zmiany pozwolą na przekazywanie elektronicznie zgłoszonych informacji również z systemów gabinetowych dla wszystkich wykonanych szczepień oraz zgłoszonych NOP. Na tej podstawie System e-zdrowie (P1) zapewni możliwość przyjmowania informacji o NOP do systemów gabinetowych.

Zmiana systemowa zapewni od 1 stycznia 2024 r. możliwość zgłoszenia NOP dwoma kanałami: we własnym systemie, który jest zintegrowany z P1, oraz w aplikacji gabinet.gov, gdy odbiorca nie ma swojego systemu.

Platforma P1 z chwilą otrzymania informacji przekazuje je do Systemu Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS), który obecnie obsługuje NOP dla szczepień COVID-19.

W uzasadnieniu wskazano, że wydłużenie terminu na wdrożenie zmiany systemowej wynika z realizacji równocześnie innych priorytetów wymagających pilnej realizacji, w tym budowy systemu elektronicznej rejestracji centralnej na świadczenia. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    3 grudnia, 2022 at 12:28 pm

    Ps. Pozdrowienia dla Adama Gmurczyka, „Szczerbca” i całego NOP!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk