Minister Maląg: dzięki seniorom żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce

Magdalena Targańska19 listopada, 202215 min

To właśnie dzięki seniorom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce – powiedziała w sobotę w Ostrowie Wlkp. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na uroczystym spotkaniu z seniorami.

Kilkuset seniorów z Wielkopolski uczestniczy w sobotę w Senioralnym Spotkaniu Patriotycznym zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Arenie Ostrów.

„To właśnie dzięki seniorom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to oni przekazują młodemu pokoleniu tradycje i pamięć o dziejach narodu. Takie wydarzenia to niezwykle wartościowe i radosne chwile, podczas których możemy wyrazić seniorom naszą wdzięczność, a także wsłuchać się w głosy i potrzeby osób starszych” – powiedziała szefowa resortu podczas inauguracji spotkania.

Jak podkreśliła, dzisiejsze wydarzenie to okazja, by uczcić dwa święta. „14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora, a trzy dni wcześniej – 11 listopada – kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też głównymi bohaterami tego spotkania są seniorzy, na których czeka wiele atrakcji i niespodzianek, a tematem przewodnim pozostaje nasza ojczyzna” – powiedziała.

Goście mogą wspólnie z uczestnikami „The Voice Senior” zaśpiewać pieśni patriotyczne, zobaczyć występy zespołu „Swojacy” oraz kapeli „Sami Swoi”. Uczestnicy biorą udział w warsztatach z wyplatania wianków, wyrabiania i zdobienia pierników. Są też stoiska, na których można zobaczyć prace wykonane własnoręcznie przez seniorów z okolicznych dziennych domów i klubów seniora.

Wydarzenie to – zdaniem minister Maląg – jest jednym z wielu, dzięki któremu zwraca się uwagę na to, jak ważna jest aktywizacja starszego pokolenia i prowadzenie polityki włączającej osoby starsze do społeczeństwa.

W tym roku – jak przypomniała – rząd wsparł seniorów kwotą blisko 44 mld zł, zapewniając waloryzację świadczeń oraz dodatkowe wypłaty emerytur (trzynastki i czternastki). „W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. To historyczna podwyżka” – podkreśliła szefowa resortu.

Na mapie Polski przybywa liczba dziennych domów i klubów seniora. W samej Wielkopolsce działają 93 dzienne domy i kluby seniora, a w całym kraju jest ich 1100. W 2015 roku było ich zaledwie 100. „Prężenie działa też program +Aktywni+. Za jego pośrednictwem organizacje pozarządowe dbają o aktywną jesień życia osób starszych. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 314 organizacji na łączną kwotę sięgającą 39 mln zł.” – powiedziała minister.

Do Wielkopolskiego trafiło w tym roku ponad 3,3 mln zł dla 34 organizacji, które realizują projekty na rzecz aktywizacji seniorów.

W uroczystości uczestniczy też mama minister Marleny Maląg.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł Kopeć

    19 listopada, 2022 at 5:20 pm

    Ach, urocza pani minister…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk