Milion dolarów od Tajwanu na pomoc dla Ukraińców mieszkających w stolicy

Magdalena Targańska5 października, 202223 min

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Bob Chen podpisali porozumienie o przekazaniu darowizny. Tajwański rząd wyasygnował milion dolarów na rzecz Ukraińców, którzy po rosyjskiej inwazji, zamieszkali w Warszawie.

„Już w maju otrzymaliśmy 300 tys. euro, a teraz trafi do nas kolejna darowizna, bo Tajwan zdecydował się przekazać jeszcze milion dolarów na pomoc naszym ukraińskim gościom. To dla nas bardzo ważne, że w tak trudnej sytuacji możemy liczyć na naszych przyjaciół, i że nasze kontakty międzynarodowe owocują konkretnym wsparciem. Bardzo dziękuję za tę pomoc” – mówił podczas uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że współpraca pomiędzy Warszawą a Tajpej jest kontynuowana od 1995 roku. Miasta współpracują na wielu płaszczyznach: od handlu, poprzez przemysł, kulturę, aż po wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania. Także wtedy, gdy stolica stanęła przed wyzwaniem zapewnienia opieki setkom tysięcy Ukraińców, mogła liczyć na pomoc.

„Przede wszystkim chciałbym wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla władz miasta Warszawy i mieszkańców za życzliwość i hojność okazaną mieszkańcom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu nieuzasadnionej agresji Rosji. Chociaż Tajwan i Ukraina są od siebie odległe geograficznie, to mieszkańcy Tajwanu głęboko współczują i rozumieją to, czego doświadczają Ukraińcy” – powiedział Bob Chen, dyrektor Biura Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce.

Pieniądze z darowizny będą przeznaczone na wsparcie gości z Ukrainy i procesu ich integracji w Warszawie. (PAP)

autor: Luiza Łuniewska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Dr. Pavl Kopetzky

  6 października, 2022 at 11:37 am

  Gdzie jest Tajwan?!
  Im nie bliżej do azjatyckiej Rosji?!

  Reply

  • Dr. Pavl Kopetzky

   6 października, 2022 at 3:16 pm

   Przecież to urzędasy PO/KO przepuszczą…

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk