Czarzasty: w sprawie Sikorskiego stanowisko muszą zająć władze PO; my byśmy takiego tweeta nie napisali

Karol Kwiatkowski1 października, 202215 min

W sprawie Radosława Sikorskiego muszą zająć stanowisko władze Platformy Obywatelskiej; my możemy powiedzieć tylko jedną rzecz, że na pewno żaden z nas nie napisałby takiego tweeta – powiedział w sobotę wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty został zapytany w sobotę na konferencji prasowej o krytykę dotyczącą europosła PO, b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za jego wpisy na Twitterze sugerujące, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone.

„Mamy taką dobrą zasadę – jako Lewica – i jej się bardzo mocno trzymamy, że nie komentujemy innych partii opozycyjnych, wspieramy inne partie opozycyjne. W sprawie pana Sikorskiego muszą zająć stanowisko władze Platformy Obywatelskiej. My możemy powiedzieć tylko jedną rzecz, że na pewno żaden z nas nie napisałby takiego tweeta” – odpowiedział wicemarszałek Sejmu, który na konferencji wystąpił wraz z Robertem Biedroniem i Adrianem Zandbergiem.

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.

Komentując te zdarzenia na Twitterze Sikorski napisał we wtorek: „Thank you, USA”. W kolejnych wpisach wyjaśnił, że „uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina”. „Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał”; „To jest z Ukrainą i Polską – Dobra robota” – podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.

Polityk zamieścił też nagranie, w którym prezydent Joe Biden mówi: „Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres”.

Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił również, że cieszy go, iż „Nordstream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany”. „To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców” – napisał. „Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu” – podkreślił.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w środę, że „idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji”.

Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera. W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu. Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. (PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Dr. Pavl Kopetzky

    2 października, 2022 at 12:37 pm

    … bo są gorsze…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk