Bill Gates: Wojna na Ukrainie nadwyręża zaangażowanie Europy w pomoc międzynarodową i działania na rzecz klimatu

Karol Kwiatkowski18 września, 20226 min

Wojna Rosji na Ukrainie nadweręża zaangażowanie Europy w pomoc międzynarodową i działania na rzecz klimatu – powiedział Bill Gates i ostrzegał, że świat jest na dobrej drodze, by przegapić prawie wszystkie cele zrównoważonego rozwoju ONZ, które przywódcy zobowiązali się osiągnąć do 2030 roku.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Na szczycie w Nowym Jorku, w dniach 25-27 września 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisując dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” podjęli ambitne zobowiązanie do podjęcia działań na rzecz redukcji ubóstwa w jego wszystkich postaciach, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, podjęcia działań na rzecz równości szans, wspieranie praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatycznych, dostępu do zrównoważonych źródeł energii. Deklarację w imieniu Polski podpisał prezydent Andrzej Duda.

– To najtrudniejszy zestaw wyzwań, przed jakimi stanął światowy rozwój – powiedział Financial Times Bill Gates, dodając, że ma nadzieję, że nowy rząd brytyjskiej premier Liz Truss nie dokona dalszych cięć budżetu pomocy.

Łącznie kraje UE przekazują prawie połowę całej oficjalnej pomocy rozwojowej. Gates przyznał, że koszty reakcji krajów-darczyńców na pandemię koronawirusa utrudniły poruszanie się po wewnętrznej polityce pomocy międzynarodowej. Powiedział jednak, że „wojna ukraińska jest jeszcze gorsza” z powodu nadmiernych wydatków Europy w wielu obszarach.

– Wojna ukraińska obciąża ich budżety kosztami obrony, uchodźcami, dotacjami na energię elektryczną i kosztami transportu – powiedział filantrop.

W miarę zbliżania się terminów uzupełnienia środków z Funduszu Globalnego do walki z AIDS, malarią i gruźlicą oraz Globalnej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio „naszym celem jest . . . podkreślić, że tych budżetów nie należy ograniczać, jeśli to w ogóle możliwe” – przekonywał Gates.

Wielka Brytania, największy darczyńca sojuszu szczepionkowego, obniżyła wydatki na pomoc zagraniczną z 0,7 proc. dochodu narodowego brutto do 0,5 proc. w 2020 r., powołując się na kryzys Covid-19. Rishi Sunak, ówczesny minister finansów, powiedział w zeszłym roku, że obniżka zostanie odwrócona w latach 2024-25.

– W najbliższym czasie nie uzyskamy wzrostu z powrotem do 0,7 (procent – red.), ale mamy nadzieję, że utrzymamy 0,5 procent – powiedział Gates.

Dodał, że w obecnej sytuacji „musielibyśmy przyspieszyć tempo naszych postępów pięć razy szybciej, aby osiągnąć większość naszych celów”. Nawet to może być niedoszacowane, czytamy w raporcie, „ponieważ niektóre prognozy nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii, nie mówiąc już o wojnie na Ukrainie czy kryzysie żywnościowym, który wywołała w Afryce”.

W szczególności konflikt na Ukrainie „dramatycznie zaostrzył” wyzwania związane z bezpieczeństwem żywności, powiedział dyrektor generalny Gates Foundation Mark Suzman.

Źródło: Financial Times

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk