Żaryn: zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację

Magdalena Targańska10 września, 20224 min

Zbudujemy system, który będzie państwową odpowiedzią na dezinformację – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, działania dezinformacyjne, prowadzone głównie przez Rosję, należy traktować jako zagrożenie dla państwa.

Żaryn – dotychczasowy rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych – został w piątek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jednocześnie premier wyznaczył go na pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

W rozmowie z PAP nowo powołany sekretarz stanu wyjaśnił, że w KPRM nadal będzie odpowiedzialny za współpracę z ministrem koordynatorem w roli jego zastępcy. „W sposób szczególny będę się zajmował koordynacją działań analitycznych i informacyjnych służb specjalnych” – wyjaśnił.

Jak przypomniał, drugie ze stanowisk, na które został powołany, powstało 11 sierpnia na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. „Głównym moim zadaniem będzie koordynowanie działań, które służą rozpoznawaniu zagrożeń informacyjnych, czyli działań dezinformacyjnych, operacji wpływu i różnego rodzaju działań agresywnych przy wykorzystywaniu informacji” – podkreślił Żaryn.

Cel to budowa systemu rozpoznania i neutralizowania tego typu zagrożeń. „Będzie to pewien system, który ma być państwową odpowiedzią na dezinformację” – powiedział.

Pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej zaznaczył, że rząd chce wzmocnić działania, które przez ostatnie dwa lata prowadził Departament Bezpieczeństwa Narodowego. W jego ocenie jest to potrzebne z uwagi na obecnie identyfikowane zagrożenia.

„Widzimy wyraźnie, że działania dezinformacyjne prowadzone głównie przez Federację Rosyjską przeciwko Polsce to jest coś, co należy traktować jako zagrożenie dla państwa. Te zagrożenia w ostatnich miesiącach uległy znaczącemu wzmocnieniu i intensyfikacji” – podkreślił sekretarz stanu.

„Mamy oczywiście w Polsce szereg instytucji, które zajmują się takimi działaniami, ale chcemy spojrzeć na to wszystko od nowa i zbudować system, który będzie koordynował wysiłki podejmowane do tej pory” – wyjaśnił Żaryn. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk