Premier: mamy dość pouczania, czym jest demokracja i praworządność

Karol Kwiatkowski6 września, 202217 min

Mamy już dość pouczania ze strony Niemiec, czym jest demokracja, czym jest praworządność. Rząd PiS nie pozwala sobie pluć w twarz – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brańsku (Podlaskie).

„Dziś (…) mierzymy się z koszmarnym kryzysem energetycznym, który jest zresztą wynikiem fatalnych błędów UE i oczywiście też – w pierwszej kolejności – agresji rosyjskiej. Ale błędna polityka UE, którą wskazywaliśmy od lat, trwała wcześniej” – powiedział premier w Brańsku.

Dlatego, jak dodał, gdy „jesteśmy ofiarami tej polityki, polityki Putina razem z rządem niemieckim, trzeba to im przypominać, bo ich polityka klimatyczna jest w ruinie, jest wielką klęską, klęską niemieckiego rządu”.

„I oni ze wstydem próbują dziś zmieniać tematy. A my mamy już dość tego pouczania ze strony Niemiec, dość pouczania czym jest demokracja, czym jest praworządność” – podkreślił.

Wskazał, że Rzeczpospolita „była jednym z pierwszych państw na świecie, które budowało demokrację – pierwszy Sejm w 1468 r.”.

Morawiecki nawiązał też do wyemitowanego w Polsce około dekadę temu serialu niemieckiego „Nasze matki, nasi ojcowie”. „Co za bezczelność, żeby AK pokazywać w złym świetle, naszych najświętszych bohaterów (…). Dziś trochę ciszej o tym filmie, ale także dlatego, że rząd PiS nie pozwala sobie pluć w twarz. I nie pozwolimy” – mówił premier.

Szef rządu odniósł się także do kwestii KPO i postawy opozycji w tej sprawie. „Negocjujemy z KE Program Odbudowy, oni głosują przeciw temu w Sejmie po to, żeby potem móc szukać dziury w całym. Nie przejmujcie się, my i tak te pieniądze prędzej czy później dostaniemy. Ale pokazuje to jak działa nasza opozycja, jak działa zwłaszcza Platforma Obywatelska. Czy to jest jeszcze partia jakichkolwiek polskich interesów?” – pytał premier. Jak dodał: „platforma obcych interesów, platforma niemieckich interesów – to na pewno”.

„Nasi przeciwnicy, którzy nie staną do walki z nami na równej ziemi, ziemi faktów, konkretów, realnych zmian życia Polaków, będą robić jedno – będą krzyczeć, wrzeszczeć, tupać nogami, wzbudzać złe emocje, ferment i zamęt, bo nie mają innych argumentów” – ocenił Morawiecki.

Dlatego, jak kontynuował, jego formacja będzie „tworzyć dobrą atmosferę, atmosferę prawdy i sprawiedliwości, prawa i solidarności”. „I z tej drogi nie zejdziemy” – zaznaczył szef rządu. Jak zadeklarował, „nie obieca rodakom, że znikną wszystkie problemy (…), ale obieca, że cały rząd i cała formacja PiS, zrobią wszystko, żeby Polska wyszła z tego zakrętu dziejowego nie tylko obronna ręką, ale w porównaniu do innych krajów wyszła wzmocniona”.

Podczas spotkania z mieszkańcami Brańska Morawiecki zwracał też uwagę na programy społeczne wprowadzone przez rząd PiS, wymieniał m.in. programy 500 plus, emeryturę bez podatku do 2500 zł czy kwotę wolną od podatku. Zapewnił, że rząd chce, aby służba zdrowia stawała się coraz nowocześniejsza.

Mówił też, że „jakby (Donald) Tusk był u władzy, to byśmy mieli nie trzynastą i czternastą emeryturę, ale trzynastą i czternastą podwyżkę podatków”. „To smutne, co oni robili, podnosili wiek emerytalny, podnosili podatki, zabierali OFE, podnosili składkę rentową, to jest polityka naszych poprzedników, pamiętajmy o tym, bo oni dzisiaj chcieliby jakby takiej dziwnej rzeczywistości – nagle spadli z kosmosu, ten Tusk, Budka, Schetyna – nie było ich i nagle spadli świeżo odrodzeni, nowi” – mówił Morawiecki.

„No nie panowie i panie, byliście i odpowiadacie za tę wielką grabież, która miała miejsce wtedy… którą my zlikwidowaliśmy” – dodał premier.

Szef rządu mówił też o zwiększaniu nakładów na obronność, dodał, że „naprawiony budżet dziś służy wzmocnieniu potencjału polskiej armii”. Przekazał, że w nadchodzącym roku budżetowym na armię zostanie przeznaczone ponad 100 mld zł. „Dla porównania ten rok zamkniemy kwotą około 60 mld zł” – powiedział Morawiecki.

W poniedziałek premier odwiedził szereg miejscowości w województwach mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Objazd odbywał się pod hasłem: „Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy”. We wtorek premier jedzie na Podlasie.(PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Edyta Roś

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembovitz

    7 września, 2022 at 12:51 pm

    Właśnie, zatem lepiej: „nie demokracji„, „a praworządności„, tzn. normalności, zwyczajności, powszedniości!
    Choć KŚ dla bandytów musi być. Jak i Porządek oraz „prawo i sprawiedliwość„ Ps/ST/Biblia.

Leave a Reply

Koszyk