Obóz koncentracyjny Stutthof. 83 lata temu przybył tam pierwszy transport więźniów

Karol Kwiatkowski2 września, 20222 min

83 lata temu, 2 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Sztutowo) przybył pierwszy transport więźniów – około 150 Polaków i Żydów z Gdańska. Tę datę uznaje się za początek jego funkcjonowania.

Rzecznik prasowy Muzeum Stutthof w Sztutowie, Łukasz Kępski, przypomniał, że jako pierwsi do obozu trafiły osoby budujące polską kulturę na Pomorzu, w tym duchowni.

– 2 września 1939 roku do nadmorskiej miejscowości Stutthof przywieziono grupę ok. 150 osób. W większości byli to działacze polskich organizacji działających na terenie wolnego miasta Gdańska. Były to osoby związane z budowaniem polskości na terenie Pomorza. Byli to nauczyciele i m.in. osoby duchowne. To był początek 2 077 dni działania najpierw obozu Stutthof, a później od stycznia 1942 r. obozu koncentracyjnego Stutthof bezpośrednio podlegającego pod centralę obozów koncentracyjnych w Oranienburgu – wskazał Łukasz Kępski.

Przez cały okres działania obozu koncentracyjnego Stutthof uwięzionych w nim zostało ponad 110 tysięcy obywateli, z 28 państw. 65 tysięcy osób zginęło.

Między innymi o tym obozie koncentracyjnym opowiada najnowsza książka Pawła Skuteckiego. Kliknij w zdjęcie po więcej informacji.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk