Rząd chce likwidacji gotówki?

Magdalena Targańska23 sierpnia, 202213 min

Kolejne ograniczenia korzystania z gotówki przełożono na przyszły rok. Jednak rząd nie rezygnuje z mechanizmów, które znacznie utrudnią życie użytkownikom papierowych pieniędzy. Na tę sytuację zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Gospodarcze.

Jak podaje portal pkb24.pl 17 sierpnia br. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która opóźnia o rok wejście w życie niekorzystnych przepisów dla przedsiębiorców. O co chodzi? W Ustawie z dnia 29 października 2021 r. wprowadzała z dniem 1 stycznia 2023 r. nowe limity dla transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami – 8000 zł zamiast dotychczasowych 15 000 zł.

Takie rozwiązanie znacznie utrudniłoby obrót gospodarczy pomiędzy przedsiębiorcami i godziłoby w swobodę działalności gospodarczej – ocenia Polskie Towarzystwo Gospodarcze.

– Nie znajduje żadnych racjonalnych przesłanek ograniczenie używania legalnego środka płatniczego – zaznaczył Wiceprezes PTG Konrad Banecki.

Wspominana wyżej ustawa uderza także w konsumentów, poprzez wprowadzenie artykułu 7b, który ustala limit transakcji gotówkowych w relacji konsument-przedsiębiorca, na poziomie 20 000 zł. Te limity miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

– Jest to wydarzenie zupełnie bez precedensu i daleko idąca ingerencja w wolność działalności gospodarczej oraz prawa konsumenckie – skomentował Konrad Banecki.

Gotówka odgrywa istotną rolę w systemie ekonomicznym, w tym w jego podsystemach: monetarnym i finansowym.

W obliczu sytuacji za wschodnią granicą i możliwymi przerwami w dostawie energii elektrycznej, wprowadzanie jakichkolwiek limitów w obrocie gotówkowym należy uznać za działanie nietrafione – komentuje portal pkb24.pl

Polskie Towarzystwo Gospodarcze odnosi się krytycznie do wprowadzanych limitów i apeluje do rządu o całkowite wycofanie się z projektowanych zmian. Każda próba ograniczenia obrotu gotówkowego uderza w naszą suwerenność monetarną.

 

Źródło: pkb24.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Paweł Kopeć

  24 sierpnia, 2022 at 11:26 am

  Lepiej w końcu zlikwidować te zasiłki – socjały /mopsy dropsy/ wyłudzane i również ochoczo, masowo od lat renty na alkoholików, narkomanów /to podobno choroby, choć to nieprawda!/ i innych idiotów. O kombinowaniu później z „pracą na czarno„ już nie mówiąc.
  Ludzie w Polsce od lat porzucają prace na ich rzecz – po co pracować, skoro państwo daje pieniądze /i to czyjeś!/ za darmo!
  Trzeba naprawdę być idiotą!
  I to bez zasiłku i dobrotliwego wsparcia kochanego, umiłowanego państwa.

Leave a Reply

Koszyk