Minister Moskwa: sytuacja na Odrze nie wpłynęła na inne gatunki poza rybami

Magdalena Targańska17 sierpnia, 20223 min

Sytuacja na Odrze nie wpłynęła na inne gatunki zwierząt poza rybami – powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Poza rybami żaden z innych gatunków nie został dotknięty” – powiedziała minister Moskwa zapytana o zwierzęta, które miały kontakt z wodą z Odry. „Pojawiają się pojedyncze śnięcia, ale nie wiążemy ich w żaden sposób z tą sytuacją, one nie są masowe, to są pojedyncze przypadki, które oczywiście są zupełnie niepotrzebnie nagłaśniane, bo nie mają związku” – powiedziała w Studiu PAP szefowa resortu klimatu.

Minister poinformowała, że również Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w związku ze szkodami w środowisku Odry.

„Bezpośrednio zostały dotknięte jedynie ryby, ale oczywiście obserwujemy też pozostałe gatunki. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowując raport oceny wpływu na środowisko i zakresu szkody, analizuje wszystkie gatunki, bo to jest ich standardowa działalność i to potrafią profesjonalnie robić” – stwierdziła Anna Moskwa.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego śnięcia. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Cały wywiad z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą dostępny jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1400041,gosc-studia-pap-minister-anna-moskwa.html. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk