Symptom checker, czyli wstępny wywiad medyczny, dostępny na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu

Karol Kwiatkowski16 sierpnia, 20223 min

Symptom checker, czyli wstępny wywiad medyczny pozwalający zdalnie określić stan pacjenta, jest już dostępny na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu. Planujemy, by przed każdą wizytą u lekarza, pacjent przeprowadził wstępny wywiad – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aplikacja sugeruje, jakie kroki należy podjąć. Pacjent może też wygenerować raport z przeprowadzonego wywiadu.

„Symptom checker przyspieszy diagnozę. To ułatwienie nie tylko dla pacjenta, ale też dla lekarza” – przekonuje minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany w informacji resortu.

Narzędzie jest dostępne na stronie Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) od 10 sierpnia. MZ wyjaśnia, że pozwala ono pacjentowi sprawdzić, na jakie rozpoznanie wskazują objawy.

„Planujemy, by w przyszłości przed każdą wizytą u lekarza pacjent przeprowadził wstępny wywiad. Taką możliwość zapewnimy na Internetowym Koncie Pacjenta. Przyspieszy to diagnozę, pozwoli też szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie” – zapowiada minister Niedzielski.

MZ podnosi, że zapotrzebowanie na takie rozwiązania jest bardzo duże, na co wskazała pandemia COVID-19. Przygotowany specjalnie dla Ministerstwa Zdrowia symptom checker pozwalał sprawdzić, czy objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Już od pierwszych dni z narzędzia korzystały tysiące osób.

Resot podał, że z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu korzysta codziennie ponad 500 osób. Pierwszego dnia wdrożenia symptom checkera wstępną diagnozę przeprowadziło blisko 100 osób.

Symptom checker będzie dostępny w języku polskim, angielskim i w ukraińskim na stronie internetowej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu w dni robocze od 18.00 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i święta, czyli wtedy, gdy nie pracuje podstawowa opieka. Pacjent może również pominąć symptom checker i przejść do formularza zgłoszenia na TPK.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk w module „Formularz”. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk