Wiceminister MZ: prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu

Karol Kwiatkowski12 sierpnia, 202214 min

Zgodnie z danymi, które otrzymujemy, prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że nikt, kto przez całą pandemię prowadził badania, obecnie nie może powiedzieć, że tak faktycznie będzie.

Minionej doby badania potwierdziły 4321 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 12 268 testów w kierunku SARS-CoV-2. Tydzień temu, 4 sierpnia, badania potwierdziły 4481 zakażeń koronawirusem, w tym 748 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19.

Łącznie – jak podano w czwartek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 109 621 przypadków. Zmarło 116 737 osób z COVID-19.

„Zakażeń nie jest dużo. Od kilku dni widzimy pewne wyhamowanie, czyli nie ma przyrostów tydzień do tygodnia, a nawet w czwartek był ujemny wskaźnik” – powiedział w czwartek w TVP Info wiceszef resortu zdrowia. Wspomniał, że jeszcze kilka tygodni temu zakażeń przyrastało o 60-80 proc. tydzień do tygodnia. „To przekłada się na mniejszą ilość hospitalizacji chorych na COVID-19” – zwrócił uwagę Kraska.

Poinformował, że dane ze szpitali pokazują, iż hospitalizacji jest coraz krótsza. „Nie trwa, jak w poprzednich falach, średnio 2 tygodnie, ale siedem dni a nawet krócej. Także zdecydowanie mniejsza jest ilość podawanego tlenu. Intensywność objawów klinicznych jest także zdecydowanie mniejsza” – powiedział wiceszef MZ.

Przekazał, że „współczynnik reprodukcji wirusa, czyli wskaźnik R – jest blisko jedności – wynosi 1,08”. „To pokazuje, że wirus jest już w odwrocie” – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Pytany o termin kolejnej fali COVID-19, Kraska powiedział, że pracownie, które wcześniej wykonywały dla MZ prognozy, obecnie bardzo ostrożnie do tego podchodzą. „Mamy inny wariant wirusa i jest inna odporność społeczeństwa, ponieważ blisko 90 proc. obywateli miało kontakt z wirusem i ma już pewną ilość przeciwciał” – wyjaśnił

Pytany, kiedy będzie kolejna fala zakażeń, powiedział, że prognozy sugerowały, iż będzie pod koniec września lub na początku października. „Natomiast zgodnie z danymi, które otrzymujemy, prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu” – powiedział Kraska. Jak zaznaczył, „nikt, kto przez całą pandemię prowadził badania, nie może dziś powiedzieć, że tak faktycznie będzie”. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    12 sierpnia, 2022 at 1:57 pm

    Ojcze, daj żyć, spokojnie prze – chorować a nawet umierać, ze starości, bo na to także się umiera…
    C`est la vie!

Leave a Reply

Koszyk