Prezydent: „operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem

Magdalena Targańska11 sierpnia, 202214 min

„Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej uroczystości przy pomniku „Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie” w Warszawie upamiętniającej 85. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków – mieszkańców Związku Sowieckiego.

List odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot .

Jak podkreślił prezydent, „oddajemy cześć naszym rodakom prześladowanym, zamęczonym i zamordowanym podczas tzw. operacji polskiej NKWD”. „85 lat temu, 11 sierpnia 1937 r. został wydany rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych Nikołaja Jeżowa, który dał początek masowej eksterminacji Polaków mieszkających na terytorium Związku Sowieckiego” – przypomniał Andrzej Duda.

„Aresztowano wówczas i osądzono w pospiesznym trybie, urągającym wszystkim zasadom prawnym, ok. 140 tysięcy osób narodowości polskiej, z których ponad 11 tys. zostało skazanych na śmierć, a minimum 30 tys. uwięziono w łagrach” – wskazał prezydent.

Podkreślił, iż jest „możliwe, że liczba ofiar tej straszliwej zbrodni była jeszcze większa”. „Niestety nadal nie jesteśmy w stanie się tego dowiedzieć, ponieważ archiwa machiny terroru kontrolowane dzisiaj przez władze Rosji i Białorusi są przed nami zamknięte” – zaznaczył.

„+Operacja polska+ była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej” – ocenił prezydent. Chociaż – jak zaznaczył – wymierzona została w przedstawicieli wielu środowisk i narodów żyjących w Związku Sowieckim, jednak Polacy byli grupą prześladowaną wyjątkowo brutalnie i stanowiącą niemal połowę wszelkich ofiar zgładzonych z powodów etnicznych” – podkreślił. „Naszym rodakom postawiono kompletnie absurdalne i pozbawione podstaw oskarżenia. Tak naprawdę śmierć została im zadana tylko dlatego, że byli Polakami” – wskazał. „Pochylamy głowy przed ich męczeństwem” – dodał.

„Cierpienie stało się także udziałem dziesiątek tysięcy pozbawionych wolności i wywiezionych na zsyłki, dręczonych głodem i wyniszczającą pracą, uwięzionych za drutami łagrów” – podkreślił prezydent. Jak zapewnił, „pamiętamy o nich wszystkich – to zobowiązanie, któremu wierne pozostaną obecne i przyszłe pokolenia Polaków”.(PAP)

Autorki: Anna Kruszyńska, Katarzyna Krzykowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Paweł Kopeć

  12 sierpnia, 2022 at 10:53 am

  To wiemy nie od dziś… Lecz jakie wnioski wyciągnięto, Polacy?!:
  17.09.1939, następnie 1944-1945 PKWN, później 50 lat tzw. komuny/socyalizmu, PRL, „okrągły stół„/„magdalenka„, brak dekomunizacji i reprywatyzacji w Polsce – oddania ukradzionego przez władzę ludową, komunistyczną tego, co zrabowała prawowitym właścicielom, dla niej kułakom, wrednym kapitalistom i wrogom ludu.
  Za co oni zginęli?! Po co, dlaczego?! Winni ukarani?! Rozliczeni, nazwani po imieniu?!
  A więc, co i jak dalej ma być dobrze, prawidłowo, uczciwie, sprawiedliwie, faktycznie, prawnie?!
  Really live life.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk