Polscy policjanci i strażacy zakończyli misję w Czeskiej Szwajcarii, w niedzielę wracają do domu

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20223 min

Polscy policjanci i strażacy zakończyli w sobotę po południu misję w Czechach, gdzie brali udział w akcji gaszenia pożaru w rezerwacie Czeska Szwajcaria. W niedzielę wracają do domu – poinformował PAP w sobotę rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.

„Polska grupa ratownicza złożona z policjantów i strażaków zakończyła działania w Republice Czeskiej. Dzisiaj wykonano trzy loty, w sumie sześć i pół godziny pracy. Podczas pięciu dni działań załoga wykonała 16 lotów, spędziła 39 godzin w powietrzu. Zrzucono na płonące lasy 1,467 milion litrów wody, czyli 1467 ton. Podczas całej misji dokonano 489 zrzutów wody” – poinformował rzecznik PSP.

Dodał, że powrót polskich ratowników zaplanowano na niedzielę w godzinach popołudniowych.

Polscy policjanci i strażacy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę – tzw. bambi bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

W akcji uczestniczyły też dwa słowackie i cztery czeskie śmigłowce. Czeskich strażaków wspierały także cztery helikoptery z Niemiec, które pomagały w zrzutach wody w bezpośrednim sąsiedztwie czesko-niemieckiej granicy. Jeden ze śmigłowców bazujących w Czechach wykorzystywany był m.in. przy rekonesansach.

Pożar w parku narodowym zauważono w niedzielę, szybko objął obszar o powierzchni ponad 1000 hektarów, w tym trudno dostępne tereny. W sobotę znacznie zwiększono liczbę interweniujących strażaków – było ich 755, w tym 420 ochotników.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk