Trzaskowski: w doniesieniach o sporze z Tuskiem nie ma źdźbła prawdy

Karol Kwiatkowski26 lipca, 20225 min

W doniesieniach medialnych na temat konfliktu z szefem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem, np. wokół finansowania Campusu Polska Przyszłości, nie ma źdźbła prawdy; to jest oczywista bzdura – powiedział we wtorek prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski był pytany we wtorek w Polsat News o informację „Wprost”, że chciał na Campus Polska Przyszłości uzyskać pieniądze z Fundacji Adenauera, ale zablokował to Donald Tusk.

Trzaskowski określił tę informację jako „oczywistą bzdurę”. „Nie wiem, skąd się biorą tego typu doniesienia, kompletnie nie sprawdzone u źródła” – podkreślił.

„Mamy ponad 20 partnerów instytucjonalnych, głównie amerykańskich, którzy zapewniają nam finansowanie. Fundacja Adenauera tak jak rok temu jest jednym z partnerów, ale bardzo małych” – wyjaśnił.

Zaprzeczył też doniesieniom „Wprost”, że Fundacja Adenauera miałaby zamiast Campusu finansować meetupy Donalda Tuska. „Ewidentna bzdura polega na tym, że większość fundacji nie może finansować przedsięwzięć, które są stricte partyjne, a meetup był organizowany za pieniądze Platformy Obywatelskiej. Jak się organizuje zupełnie inne spotkania, znacznie szersze, które wybiegają poza formułę partyjną, wtedy można uzyskać wsparcie (tych fundacji-PAP)” – wyjaśnił Trzaskowski.

„Czym silniejsza będzie Platforma Obywatelska i czym będą lepsze notowania, tym więcej będzie +rewelacji+, które mają poddawać pod wątpliwość współpracę w ramach PO” – podkreślił.

Dopytywany, czy na pewno Donald Tusk nie blokował pieniędzy, Trzaskowski powtórzył: „Oczywiście, że nie”. „W tych doniesieniach nie ma źdźbła prawdy” – mówił.

„Bardzo cieszę się tego, że za miesiąc będziemy (na Campusie) rozmawiać z tysiącem młodych ludzi, którzy mają bardzo różne poglądy, a Platforma Obywatelska, moja własna partia, robi podobne inicjatywy dla sympatyków Platformy, bardzo dobrze” – powiedział.

Dopytywany, czy Tusk będzie na Campusie, potwierdził. „Tak zapraszam Donalda Tuska, będę o tym z nim rozmawiał, musimy porozmawiać o szczegółach” – powiedział. Zatem przyjaźń z Tuskiem kwitnie? – dopytywał prowadzący. „Przyjaźń jest w życiu prywatnym, a w polityce jest współpraca” – odpowiedział prezydent Warszawy.

Trzaskowski poinformował jednocześnie, że podczas drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości będzie „jeszcze bardziej ambitnie”, niż w 2021. „Mnóstwo gości, mnóstwo uczestników, ponad 1300 młodych osób, również Ukraińcy, z czego bardzo się cieszę” – podkreślił.

Druga edycja Campusu Polska Przyszłości odbędzie się między 26 sierpnia a 1 września w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowo. Organizatorzy chcą zaprosić 1300 osób, czyli 30 procent więcej niż rok temu.

Pierwszy Campus Polska Przyszłości trwał w Olsztynie od 27 sierpnia do 1 września 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego 116 wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami), w których wzięło udział 211 prelegentów.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk