Szefowa MRiPS: podczas upałów zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych

Nasza Polska21 lipca, 20224 min

W związku z nadchodzącymi upałami apeluję, byśmy dbali o zdrowie nasze i naszych bliskich. Szczególną uwagę zwracajmy na samopoczucie i bezpieczeństwo małych dzieci i osób starszych – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach w niemal całym kraju spodziewane są upały. W najgorętszym miejscu na zachodzie Polski temperatura może osiągnąć nawet 37 stopni Celsjusza.

O szczególne zwracanie uwagi na zdrowie – swoje i osób najsłabszych – zaapelowała minister rodziny Marlena Maląg.

„W związku z nadchodzącymi upałami apeluję, byśmy dbali o zdrowie nasze i naszych bliskich. Szczególną uwagę zwracajmy na samopoczucie i bezpieczeństwo małych dzieci i osób starszych. Gdy dostrzegamy nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub zasłabnięcie, nie odwracajmy wzroku i interweniujmy” – podkreśliła szefowa MRiPS

„Z powodu wysokich temperatur zachęcam seniorów do spacerów dopiero w godzinach popołudniowych. Jeśli musicie Państwo wyjść z domu wcześniej, nie zapominajcie o nakryciu głowy, odpowiednim ubraniu, ochronie przeciwsłonecznej i odpoczynku w miejscach zacienionych” – zaznaczyła minister.

Przypomniała, że podczas wysokich temperatur swoje obowiązki względem pracowników mają pracodawcy. „Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 st. C, a na otwartej przestrzeni 25 st. C. Zwracam się do Państwa o przestrzeganie prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy” – zaapelowała minister Maląg.

Zwróciła też uwagę na bezpieczeństwo zwierząt. „Pamiętajmy też o naszych zwierzakach – zapewniajmy im swobodny dostęp do chłodnej wody i pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy ich w zamkniętym samochodzie” – podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu. Nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk