Maląg: będziemy pracować nad nową ustawą dotyczącą 14. emerytury

Karol Kwiatkowski13 lipca, 20223 min

Będziemy pracować nad nową ustawą dotyczącą 14. emerytury – poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że będzie dążył, by 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg była pytana w środę w TVP Info o wypowiedź prezesa PiS z początku lipca: „Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała”.

„Będziemy pracować nad nową ustawą” – odpowiedziała Maląg.

„Aktualna ustawa, który obowiązuje na rok 2022, zakłada, że od 25 sierpnia wypłacamy (14. emeryturę); organy emerytalno-rentowe (…) przygotowane są do wypłaty. Nasi seniorzy nie składają żadnych wniosków, żadnych oświadczeń, tylko w dniu wypłaty emerytury, renty, ta 14. emerytura trafi na ich konto. A kolejny rok, rok 2023, to będą nowe propozycje, będzie to nowa ustawa” – dodała.

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wyniesie 1217,98 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” dla niesamodzielnych.

Rząd szacuje, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk