SG: przęsła bariery są na ok. 170 km na granicy; prace trwają do późnych godzin wieczornych

Karol Kwiatkowski29 czerwca, 20224 min

Cały czas na bieżąco odbieramy po kilka odcinków bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej. Na około 170 kilometrach ustawione są już przęsła – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała przy tym, że odbiory, jak i instalacja przęseł, trwają do późnych godzin wieczornych.

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, rozpoczęła się 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca – czyli do czwartku. „Przęsła ustawione są już na około 170 kilometrach” – zaznaczyła porucznik Anna Michalska.

„Cały czas na bieżąco odbieramy kolejne odcinki bariery fizycznej. Po kilka odcinków dziennie. Odbiory, tak samo jak i instalacja przęseł, trwają do późnych godzin wieczornych” – podkreśliła rzeczniczka SG. Zapewniła przy tym, że w czwartek kończą się prace przy budowie zapory fizycznej.

W rozmowie z PAP powiedziała, że w tym tygodniu ruszyła już budowa bariery elektronicznej. „Pierwsze słupy pod instalacje kamer już stoją” – przekazała.

„Bariera elektroniczna będzie uruchamiana na kolejnych odcinkach po kolei, aby finalnie po 60 dniach od zakończenia bariery fizycznej oddać całą barierę elektroniczną. Przez kolejne 30 dni będzie czas na tzw. kalibrację, czyli zgranie wszystkich systemów” – dodała.

Powstająca bariera fizyczna na granicy polsko-białoruskiej to pięciometrowe stalowe ogrodzenie, które będzie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery).

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk