Piontkowski: W polskich szkołach uczy się blisko 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy

Magdalena Targańska12 maja, 202215 min

W polskich szkołach uczy się niemal 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy – poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Jest nieco ponad 8 tys. uczniów z Ukrainy zapisanych do klas ósmych – podał również.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział w czwartek w Sejmie, że nie wiadomo dokładnie, ilu w Polsce przebywa ukraińskich uczniów. Wiadomo jednak, ilu z nich uczy się w polskich szkołach, bo dyrektorzy szkół są zobowiązaniu do tego, żeby w ciągu siedmiu dni od przyjęcia takiego ucznia zgłosić go w systemie informacji oświatowej – podkreślił.

Według danych ze środy jest to niemal 200 tys. uczniów w polskim systemie – powiedział wiceszef MEiN.

Piontkowski dodał, że to dyrektorzy, m.in. na podstawie wywiadu czy informacji, ile lat uczyli się w systemie ukraińskim, decydują, do jakiej klasy uczniowie z Ukrainy przyjmowani są w polskich szkołach.

„Większość dyrektorów uznało, że uczniowie, którzy mogliby być w ósmej klasie, ponieważ system ukraiński różni się od polskiego systemu, uczniów tych zapisali do klas siódmych. Widzimy, że w klasach siódmych jest zdecydowanie więcej tych uczniów niż na przykład w klasach ósmych albo w klasach młodszych. Prawdopodobnie wynika to z tego, że uczniowie, którzy powinni być klasie siódmej lub ósmej, w większości zostali zapisani do klasy siódmej” – zauważył Piontkowski.

Uczniów zapisanych do klas ósmych z Ukrainy jest nieco ponad 8 tys. – przekazał Piontkowski.

„Oni uzyskali, podobnie jak uczniowie klas maturalnych, możliwość przystąpienia do egzaminu i złożenia deklaracji w terminie późniejszym niż polscy uczniowie, ponieważ w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie i uczniowie ci zaczęli przybywać do Polski, minęły już terminy złożenia deklaracji przystąpienia do jednego lub drugiego egzaminu” – dodał.

Pionkowski poinformował, że z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że do matury złożyło deklaracje 41 uczniów z Ukrainy, ale jeden z nich się nie zgłosił. Wszyscy zdają język polski i matematykę. Większość z nich wybrała jako język obcy angielski (33) i rosyjski (8).

W środę 4 maja rozpoczęły się matury. Blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpiło o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W czwartek rano maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł K.

    13 maja, 2022 at 12:38 pm

    I co ciekawe jak podaje Adam Gwiazda /Paryż, Francja/ na swym twitterze, oni są na wyższym poziomie edukacyjnym i intelektualnym niż dzieci czy młodzież z Francji i Niemiec!
    A u nas?! Bo aż strach zapytać…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk