Niedzielski: w każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych

Nasza Polska9 maja, 20223 min

„Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości. My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych” – podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości. To jest opinia, przedstawiona, o ile pamiętam, przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – to idea Platformy Obywatelskiej. My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie, w każdym mieście ma być zapewniony dostęp do usług medycznych. Być może nie zawsze musi on mieć charakter kompleksowy, ale chcemy, by na poziomie każdego powiatu istniało centrum, które zapewnia dostęp do zaawansowanej diagnostyki, ale również realizuje procedury ambulatoryjne, jednodniowe, aby dostępność leczenia była wszędzie” – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej w Łodzi.

Minister zdrowia przypomniał, że w poniedziałek opublikowany został poprawiony projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa, który przez cały styczeń był omawiany w konsultacjach publicznych. Resort zdrowia otrzymał do niego ponad 2 tys. uwag. Wiele z nich zostało uwzględnionych w nowej wersji projektu.

„To ma być konstytucja szpitalnictwa w Polsce, więc procesy restrukturyzacyjne będą prowadzone zgodnie z duchem tej ustawy, koncentrując się na wskaźnikach nie tylko finansowych. Jeżeli sytuacja finansowa jakiegoś szpitala będzie zła, będziemy wprowadzali programy restrukturyzacyjne, które pod auspicjami nowego podmiotu – Agencji Rozwoju Szpitalnictwa – będą realizowane, nadzorowane i – co najważniejsze – finansowane” – zaznaczył szef MZ.

Zdaniem Niedzielskiego vacatio legis ustawy będzie pozwalało każdemu ze szpitali na dokonanie samooceny i zorientowanie się, w jakim miejscu dana placówka się znajduje w systemie kategoryzacji. Tym samym szpitale zyskają czas na przeprowadzenie działań naprawczych.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk