Tesla należąca do Elona Muska płaci pracownicom za aborcje poza stanem Teksas

Magdalena Targańska8 maja, 20226 min

Tesla, firma produkująca pojazdy elektryczne, której właścicielem jest miliarder, a wkrótce także właściciel Twittera, Elon Musk, płaci pracownicom za aborcje poza stanem.

Zgodnie z Raportem Wpływu 2021 firmy, Tesla zaczęła w zeszłym roku oferować „rozszerzony program Safety Net i ubezpieczenie zdrowotne”, które obejmuje „pomoc w podróży i zakwaterowaniu dla osób, które mogą być zmuszone do skorzystania z usług medycznych niedostępnych w ich rodzimym stanie”.

Nastąpiło to po tym, jak firma przeniosła się do Teksasu, gdzie w sierpniu 2021 r. zakazano aborcji po upływie sześciu tygodni.

Polityka ta plasuje Teslę na rosnącej liście firm, które pomagają pracownikom w dostępie do opieki aborcyjnej w związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi na poziomie stanowym, a także świeżymi obawami, że wyrok w sprawie Roe v. Wade może zostać obalony w przyszłym miesiącu, po bezprecedensowym wycieku projektu opinii, która właśnie to przewiduje.

Musk – który stał się bohaterem wśród konserwatystów po zakupie Twittera w zeszłym miesiącu – popadł w konflikt z niektórymi swoimi zwolennikami.

Głównym z nich jest republikański senator Marco Rubio z Florydy, który w tym tygodniu przedstawił projekt ustawy mającej na celu uniemożliwienie firmom odliczania od podatku kosztów podróży pracowników związanych z aborcją lub z opieką nad nieletnimi potwierdzającą płeć.

Zbyt często nasze korporacje znajdują luki prawne, aby dotować zabójstwa nienarodzonych dzieci lub przerażające „medyczne” zabiegi na dzieciach” – powiedział Rubio w oświadczeniu dotyczącym projektu ustawy. „Moja ustawa sprawi, że tak się nie stanie”.

Choć raport oddziaływania Tesli nie wspomina o nieletnich, firma chwali się, że od 2018 r. zapewnia „świadczenia dla osób transpłciowych zgodne z protokołem klinicznym określonym przez Światowe Stowarzyszenie Zawodowe na rzecz Zdrowia Osób Transpłciowych”.

Projekt ustawy Rubio jest częścią wieloletniej krucjaty byłego kandydata na prezydenta z 2016 r. przeciwko temu, co postrzega on jako zmowę między wielkim biznesem a „marksizmem”.

„[Liderzy korporacji] są produktem dekad antyamerykańskiej indoktrynacji na naszych elitarnych uniwersytetach i nie czują się zobowiązani wobec Ameryki ani jej interesu narodowego” – powiedział Rubio podczas przemówienia jesienią ubiegłego roku. „Nie jestem tu po to, by powiedzieć wam, że wielki biznes jest wrogiem. Ale chcę wam powiedzieć, że wielki biznes nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce z socjalizmem”.

Ale Rubio wykazał również ostrożny optymizm w odniesieniu do niedawnego zakupu Twittera przez Muska, który, jak powiedział, spowodował „tąpnięcie” wśród „skrajnej lewicy”, ponieważ obawiają się oni „utraty władzy grożenia, uciszania i niszczenia każdego, kto się z nimi nie zgadza”.

Biuro Rubio nie odpowiedziało natychmiast na prośbę Insidera o komentarz.

Niektórzy z republikańskich kolegów senatora z Florydy byli jeszcze bardziej entuzjastycznie nastawieni do zakupu Twittera przez Muska.

Senator Ted Cruz z Teksasu nazwał to „najważniejszym wydarzeniem dla wolności słowa od dziesięcioleci”, a senator Mike Braun z Indiany pochwalił zakup jako „wyraźne zwycięstwo dla wolności słowa i Ameryki”.

Ale choć deklarowane przez Muska przywiązanie do wolności słowa i pozorna pogarda dla postępowej lewicy dają nadzieję niektórym konserwatystom, ideologia technologicznego miliardera może okazać się zbyt libertariańska dla partii coraz bardziej zainteresowanej wykorzystywaniem władzy państwowej do promowania konserwatywnych wartości.

„Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że rząd rzadko powinien narzucać swoją wolę ludziom” – napisał Musk w tweecie z września 2021 roku. „To powiedziawszy, wolałbym trzymać się z dala od polityki”.

 

Źródło: businessinsider.com

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk