Dr Cessak: w interesie społecznym jest to, aby cały czas mieć się na baczności

Karol Kwiatkowski21 kwietnia, 20224 min

W interesie społecznym jest to, aby cały czas mieć się na baczności wobec rozwoju pandemii – powiedział w środę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak.

Dr Grzegorz Cessak wziął w środę udział w konferencji „Praktyka szczepień w Polsce a nowe wyzwania”. Podczas niej odniósł się m.in. do wyzwań, jakie przyniosła pandemia COVID-19.

Podkreślił, że pandemia jeszcze się nie zakończyła, choć można mieć nadzieję, że najgorsze mamy już za sobą. Wskazał, że aktywne środowiska antyszczepionkowe nie ułatwiają walki z pandemią.

„Ostatnie wydarzenia na Ukrainie wskazują na zmianę zainteresowania tych grup” – powiedział.

Prezes wskazał, że pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na wszystkich aspektach życia społecznego i jej konsekwencje pozostaną z nami na dłużej. W jego ocenie mają one przede wszystkim charakter związany z medycyną, służbą zdrowia, ale także z edukacją.

„Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż na początku jej trwania. Dysponujemy skutecznymi narzędziami w postaci szczepionek i terapii przeciw COVID-19” – zaznaczył, dodając, że do organizacji systemu szczepień wykorzystano narzędzia informatyczne ułatwiające proces rejestracji na szczepienie i szybki dostęp do certyfikatu szczepień.

Przekazał, że choć z rozwojem pandemii zmieniają się cele, to w pierwszych dniach priorytetem było przekazywanie z rzetelnych źródeł wiedzy o pandemii. Podkreślił, że szczególnie istotne było to w początkowym okresie, ponieważ nie mieliśmy wtedy wiele informacji o koronawirusie SARS-CoV-2 i pojawiało się wiele fałszywych informacji.

„Nie zmieniły się liczne środowiska podważające skuteczność szczepionek i przyjętych rozwiązań, szerzące nieprawdziwe, zmanipulowane informacje” – ocenił. Dodał, że w ramach Europejskiej Agencji Leków prowadzone były działania związane z walką z dezinformacją.

„Prócz spraw związanych z walką z pandemią chcielibyśmy się skoncentrować na tych dzianiach, które doprowadzą do dostępu do nowoczesnych terapii. Myślę tu przede wszystkim o terapiach w onkologii, kardiologii, diabetologii i o bardzo ważnej gałęzi medycyny – pediatrii” – zaznaczył dr Cessak.

Odniósł się również do wojny w Ukrainie. Wskazywał, że postawiła ona Polskę w obliczu nowych wyzwań związanych z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy i z zapewnieniem bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Wyjaśnił, że narzędzia o charakterze instytucjonalnym, które zostały wykształcone podczas walki z pandemią COVID-19, sprawdzają się także przy pomocy obywatelom Ukrainy.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk