IMGW ostrzega przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu

Nasza Polska18 kwietnia, 20223 min

W nocy z poniedziałku na wtorek we wschodniej i południowej Polsce temperatura spadnie poniżej zera, w górach drogi mogą być oblodzone. W ciągu dnia w kotlinach karpackich spaść może nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

„Przed nami kolejna zimna noc. Najzimniej będzie na wschodnich i południowo wschodnich krańcach Polski, gdzie wydane zostały ostrzeżenia o przymrozkach” – poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia przed przymrozkami wydał dla całego województwa podlaskiego, wschodnich powiatów województwa lubelskiego, całego województwa podkarpackiego, południowych powiatów województwa małopolskiego i najdalej na południe wysuniętych powiatów śląskiego.

„Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -3°C” – brzmi treść ostrzeżenia.

Dla osób wracających ze świątecznych ferii ważne jest też ostrzeżenie przed oblodzeniem, wydane m.in. dla powiatów bieszczadzkiego, gorlickiego, tatrzańskiego i nowotarskiego.

„Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie” – przestrzega IMGW.

Ostrzeżenia przed przymrozkami i oblodzeniem obowiązywać będą do wtorkowego poranka.

Obfite, zwłaszcza jak na drugą połowę kwietnia, opady śniegu synoptycy przewidują we wtorek w powiatach karkonoskim, wałbrzyskim i kłodzkim. Śnieg spodziewany jest także w Tatrach.

„Na obszarze powyżej 700 m n.p.m. prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm” – zapowiedziała IMGW, wydając ostrzeżenia pierwszego stopnia, które będą obowiązywać do wtorkowego wieczora. (PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk