Odpust św. Wojciecha podziękowaniem za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 20226 min

Tegoroczny odpust ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie będzie podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego. W jego trakcie zainaugurowane zostanie też nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta odbędą się w sobotę i niedzielę 23 i 24 kwietnia. W obchodach wezmą udział biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele organizacji i wspólnot oraz wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią do programu obchodów świętowojciechowych wraca pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona.

Uroczystości odpustowe rozpocznie w sobotnie południe msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców po przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Główne obchody rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. Podczas nabożeństwa zostanie powitany Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który przez niemal rok będzie peregrynował po parafiach i wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej. Na zakończenie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje.

Z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych. Niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie trwać będzie całonocne modlitewne czuwanie.

Centralne, niedzielne uroczystości odbędą się tradycyjnie u stóp bazyliki prymasowskiej, na Placu św. Wojciecha. Sumie odpustowej przewodniczył będzie prymas Polski, on też wygłosi homilię. Po mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu nabożeństwa prymas Polski poświęci płaszcze dla nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha i udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Tegoroczne uroczystości odpustowe będą ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez ponad trzy dekady był arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. Jego beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 r. w Warszawie, razem z beatyfikacją matki Elżbiety Róży Czackiej.

„To właśnie kard. Wyszyński był inicjatorem peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po Polsce. Tłumaczył, że w okresie Wielkiej Nowenny cały naród powinien nawiedzić swoją Królową na Jasnej Górze, ale to jest niewykonalne, (…) dlatego poprosimy Matkę Bożą, aby niejako zeszła ze swego Jasnogórskiego Tronu i odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam gdzie żyją, w ich parafiach” – przypomniał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Remigiusz Malewicz.

Patron archidiecezji gnieźnieńskiej i miasta Gniezna, główny patron Polski św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim.

Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza – męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk