W Wielkanoc będzie nie tylko zimno, ale i wietrznie; w górach zimowo

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20224 min

Już Wielki Piątek przyniesie ochłodzenie związane z napływającym od północy arktycznym powietrzem. W Wielkanoc będzie nie tylko zimno, ale i wietrznie. W górach zimowo – zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według synoptyków IMGW w Wielkanoc możemy zapomnieć o wiosennej aurze. „Dni świąteczne z niską temperaturą i silniejszym wiatrem, na południu kraju możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach zimowo” – poinformowali meteorolodzy.

W Wielki Piątek zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Gdzieniegdzie wystąpią burze. Temperatura od 6-7 stopni nad morzem i 9 na zachodzie kraju oraz w dolinach górskich. Najcieplej będzie na wschodzie Podkarpacia – 15 stopni.

„Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni skręcający na północny. Nad morzem i w górach porywy do 65 km/h” – poinformował IMGW. Zapowiadając jednocześnie, że w nocy piątku na sobotę w górach może spaść nawet 5 cm śniegu, a na północy spodziewany jest lekki mróz. Tylko w centrum kraju i na południowym wschodzie noc będzie w miarę ciepła.

W Wielką Sobotę na krańcach zachodnich bez opadów i więcej słońca. Poza tym zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. W Tatrach spaść go może nawet 12 cm. Możliwe opady krupy śnieżnej, czyli śniegowo-lodowej „kaszy”. Będzie od 3 stopni w górach, 6-7 na wschodzie i nad morzem do 12 na zachodzie. Północny wiatr w porywach będzie osiągał do 55 km/h.

W Wielką Niedzielę nie powinno już tak nieprzyjemnie wiać, ale na południu i południowym wschodzie prognozowane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W Karpatach opady śniegu.

„Najchłodniej będzie w kotlinach karpackich i nad morzem, ok. 5-6 stopni. Na wschodzie 8-9 stopni, a 12 na zachodzie” – zapowiedzieli synoptycy.

Dopiero w Poniedziałek Wielkanocny na większym obszarze kraju słońce może nieśmiało wyjrzeć zza chmur, ale raczej nie na wschodzie i południu – tam wciąż będzie pochmurnie.

„Na Podkarpaciu i Pogórzu Karpackim opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach opady śniegu” – przekazał też IMGW. Temperatury podobne do niedzielnych: 7-8 stopni na południowym wschodzie, 12 st. C na zachodzie. Najchłodniej w kotlinach karpackich i nad morzem około 5-6 stopni. (PAP)

autor: Luiza Łuniewska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk