Maląg: 3,5 mln emerytów i rencistów otrzymało już „trzynastkę”, przelano 4,6 mld zł

Nasza Polska11 kwietnia, 20222 min

Od 1 kwietnia, gdy rozpoczęły wypłat trzynastych emerytur, na konta seniorów trafiło 4,6 mld zł – podała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Świadczenie otrzymało 3,5 mln emerytów i rencistów.

Dane szefowa MRiPS zamieściła na Twitterze. „Od 1 kwietnia br. w ramach #13emerytura do 3,5 mln emerytów i rencistów trafiło już 4,6 mld zł. #Seniorzy” – napisała Maląg.

W 2022 r. „trzynastka” wypłacana jest wraz z kwietniowymi emeryturami, w sześciu terminach. Wysokość świadczenia wynosi 1388,44 zł i jest wyższa o 87,56 zł niż w roku ubiegłym.

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów. Dodatkowe, roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób.

Trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać „trzynastkę” nie trzeba składać dodatkowych wniosków. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk