Premier: Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii

Magdalena Targańska8 kwietnia, 20224 min

Pomagamy mołdawskim partnerom w ich trudnej sytuacji; Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w Brukseli – zapewnił premier Mateusz Morawiecki szefową mołdawskiego rządu Natalią Gavrilitą. Podczas konferencji po spotkaniu podpisano umowę o udzielenie Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro.

Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na konferencji prasowej, że z premier Gavrilitą rozmawiał przede wszystkim o trudnej sytuacji w Mołdawii i w naszej części Europy. „Dzisiaj robimy wszystko, aby pomóc partnerom mołdawskim w ich bardzo trudnej sytuacji, zarówno w odniesieniu do kryzysu związanego z uchodźcami z Ukrainy, ale przede wszystkim kryzysu energetycznego i gospodarczego” – oświadczył Morawiecki. Zwrócił też uwagę na uzależnienie Mołdawii od rosyjskich surowców energetycznych.

Premier wyraził zadowolenie z podpisania z szefową mołdawskiego rządu umowy o współpracy gospodarczej. Podkreślił, że Polska wyciąga do Mołdawii pomocną dłoń, udzielając długoterminowej pożyczki w wysokości 20 mln euro. „Jestem przekonany, że w przyszłości w tej części Europy zapanuje pokój i bezpieczeństwo, i w normalnych okolicznościach Mołdawia będzie mogła się szybko gospodarczo rozwijać” – dodał.

Zaznaczył, że bardzo potrzebne jest, by państwa UE dały Mołdawii nadzieję na przetrwanie i normalne funkcjonowanie w przyszłości. „Dlatego w Brukseli Polska będzie dobrym ambasadorem dla Mołdawii w jej obecnych problemach i strategicznych wyzwaniach” – zapewnił.

Morawiecki docenił jednocześnie wysiłki, które Mołdawia czyni na drodze do wspólnoty europejskiej.

„Spotykamy się w momencie, kiedy wojna na Ukrainie przybiera dramatyczny obrót. Widzimy, co dzieje się w Buczy, Irpieniu, Hostomelu i w dziesiątkach innych miast. Dlatego domagamy się nie tylko zaprzestania wszystkich działań o charakterze zbrodniczym, zbrodni wojennych, ludobójstwa, ale także powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania zbrodni rosyjskich na Ukrainie” – oświadczył premier, oceniając, że Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa wobec ludności cywilnej.

Podkreślił, że Mołdawia i Polska zdają sobie sprawę, że przetrwanie suwerennej Ukrainy jest w interesie całej Europy. „Oni tam walczą o demokrację, pokój i bezpieczeństwo wszystkich państw europejskich, a w szczególności wschodniej flanki UE, a także Mołdawii” – dodał. (PAP)

 

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk