Od początku wojny na Ukrainie Polska nie dostała od KE ani eurocenta dodatkowego wsparcia

Magdalena Targańska7 kwietnia, 20224 min
Od samego początku wojny na Ukrainie Polska nie dostała od Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta dodatkowego wsparcia; słyszymy, że mogą być pieniądze uruchamiane, ale mowa wyłącznie o pieniądzach już wcześniej zaplanowanych – powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jak przypomniał Jabłoński w czwartek w TVP Info „od 43 dni trwa wojna, są popełniane zbrodnie wojenne, ponad 4 mln ludzi uciekło z Ukrainy do krajów UE, z czego ponad 2,5 mln uciekło do Polski”. „Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, to naprawdę nie rozumiem, na co ktoś tu chce czekać” – dodał.

„Chcę bardzo jasno to podkreślić, od samego początku wojny Polska nie dostała od Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta dodatkowego wsparcia. Słyszymy cały czas o tym, że mogą być jakieś pieniądze uruchamiane, ale to jest mowa wyłącznie o pieniądzach, które są pieniędzmi już wcześniej zaplanowanymi, to jest po prostu przerzucanie z jednego koszyka do drugiego” – powiedział Jabłoński. Zaznaczył, że „nie ma jakiegokolwiek w tej chwili niestety podejścia bardziej ambitnego w tym zakresie, a to jest tak naprawdę test na europejską solidarność”.

W ocenie wiceministra, „mamy dziś do czynienia z sytuacją, gdy europejskie wartości są bronione przez Ukrainę, na Ukrainie (…) i broni ich każde państwo, które Ukrainie pomaga, które przyjmuje uchodźców”. „Musimy podjąć decyzję, jako UE, czy naprawdę będziemy bronić europejskich wartości, czy będziemy kontynuować politykę wewnętrznych podziałów; politykę, która de facto wzmacnia Putina”.

„Jeśli KE nie wie, skąd wziąć dodatkowe pieniądze, my mówimy, gdzie jest źródło. Tym źródłem jest konfiskata rezerw, konfiskata majątku rosyjskich oligarchów” – powiedział Jabłoński.

W środę unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn przekonywał w PE, że „jest jeszcze za wcześnie” na przeznaczanie konkretnego unijnego wsparcia finansowego dla krajów UE przyjmujących uchodźców. Dodawał, że nie sądzi jednak, aby w ramach budżetu UE można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys związany w wojną.

„Na wielkie kryzysy, pandemię i teraz wojnę, nie da się zareagować obecnymi czy nawet przyszłymi instrumentami w ramach budżetu unijnego” – mówił Hahn. Zapewniał, że jest otwarty na dyskusje o nowym mechanizmie. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *